Wraz z każdą premierą nowej wersji Androida prezentowane jest nowe API. Do tej pory Android mógł pochwalić się świetną kompatybilnością wsteczną, nowe wydania bez problemu odpalały archaiczne aplikacje. To się jednak wkrótce zmieni…

Android P bez starych aplikacji

W testowym Androidzie P przy próbie uruchomienia starej aplikacji wyświetlany jest powyższy komunikat. Owszem nie jest to jeszcze blokada, komunikat prosi jedynie o sprawdzenie aktualizacji lub kontakt z deweloperem. Niestety, jest to prawdopodobnie jedynie rozwiązanie przejściowe, wraz z premierą docelowej wersji Androida takich aplikacji po prostu nie zainstalujemy. Dotyczy to apek wykorzystujących API do wersji 16, co odpowiada Androidowi Jelly Bean 4.1. Po co to wszystko? Podobno ze względu na wydajność i bezpieczeństwo.

Zobacz też: [Poradnik tygodnia] Edytuj zrzuty ekranu jak na Androidzie P, dzięki tej aplikacji

To zły pomysł

Mogłoby się wydawać, że zaprezentowana zmiana w zasadzie nie ma znaczenia, co najwyżej pięciu deweloperów zaktualizuje swoje aplikacje. Sprawa jest jednak nieco skomplikowana. Dotychczas deweloper mógł wydać aplikację dla Androida ICS, która zadziałałby również na najnowszym wydaniu. Po wprowadzeniu zaprezentowanych zmian konieczne będzie albo wydanie dwóch aplikacji, albo porzucenie starszego Androida.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.