Czy jesteś lojalny wobec Androida? Teoretycznie bardziej, niż wobec iOS

Łukasz Pająk Newsy 2018-03-11

Podczas pisania swojej pracy inżynierskiej skupiałem się na podziale urządzeń mobilnych na różnorakie kategorie. Jedną z nich jest system i w tym momencie pojawiło się pytanie – dlaczego tylko Android i iOS są dostępne na rynku? Odpowiedź na nie może wydawać się banalne, ale użytkownicy po prostu boją się nowości, które lada moment mogą zniknąć z rynku. Weźmy na warsztat Windows Mobile czy też Windows Phone – skoro taki gigant, jak Microsoft nie poradził sobie to kto ma? Potencjał widzę jedynie w Amazonie i Facebooku, ale to daleka przyszłość. Największym problemem potencjalnych konkurentów Androida i iOS jest brak aplikacji. Bez odpowiedniej bazy gier i programów smartfon nie ma sensu.

W takim razie wybieramy pomiędzy dwoma systemami. Jakby się przyjrzeć głębiej to „Robocika” możemy jeszcze bardziej podzielić, co jest najbardziej realną przyszłością, ale póki co zostańmy przy standardowym podziale. Firma Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) postanowiła przeprowadzić badanie, które polegało na sprawdzeniu, czy użytkownicy myślą o zmianie systemu przy wyborze kolejnego urządzenia mobilnego.

google android apple ios lojalnosc

Jak się okazuje, już ponad 90% osób ze smartfonami z Androidem chce zostać przy tym systemie. W przypadku iOS mówimy o około 86% wyniku. Na powyższym wykresie wyraźnie zaznaczony jest spadek pod koniec 2015 roku. Wynikać on może z wpadki Qualcomma i przegrzewającego się Snapdragona 810.

Zobacz też: Wycięcia w wyświetlaczu nie są konieczne!

Powyższy wykres chętnie zobaczyłbym jeszcze raz, ale z podziałem na poszczególnych producentów. To mogłoby doskonale pokazać, które odmiany Androida najchętniej zatrzymują przy sobie. Nie da się ukryć, że duże znaczenie ma też sam sprzęt i tym między innymi broni się Apple.

źródło: GSMArena • Łukasz

  Problem z migracja na ios to głównie problem ceny telefonów.

  Mam S8 i chętnie bym zmienił na iPhone, ale w cenie S8 kupię co najwyżej iP7, może iP8. A te są nieakceptowane ze względu na ekran. iPhone X jest o wiele za drogi do możliwości.

  Co więcej S9 nie odskoczył od S8 na tyle żebym dokładał 1000 zł więc zostaję przy obecnym telefonie.

 • marcus1212

  Jest jeszcze jeden atut Androida, można trochę eksperymentować, raz kupić topową galaktykę, za rok One Plusa, potem Sony, Xiaomi czy coś innego. No i mamy ciągle te same aplikacje. W Apple mamy ciągle to samo, ten sam interfejs. Trochę nuda. Przy zmianie systemów wchodzą do gry spore zakupy w sklepie z apkami.

  • Michał

   Ja wole mieć to samo niż co roku uczyć sie nowego interface 🙂

   • Karol Makowski

    Uczyć się co rok… trzeba czasem spróbować czegoś innego,
    ja używając LG nie narzekałem ale gdy dostałem do ręki inny telefon na parę dni to zmieniłem zdanie i LG po prostu się znudził

   • marcus1212

    No widzisz kwestia potrzeb i preferencji 🙂 Czasem nawet nie wiesz że coś może być lepsze, no i czasem gorsze…

 • Zdzisław Dyrman

  Używałem zarówno Androida, iOS jak i WP 8.1 i uważam, że każdy z nich ma, lub w wypadku WP miał, swoje zalety ale żaden też nie jest pozbawiony wad. Na dzień dzisiejszy Android najlepiej zaspokaja moje potrzeby, mimo, że nie jest systemem doskonałym i czasami potrafi nieźle zirytować i dlatego nie myślę o zmianie.

 • Grzmotoruchacz2000

  ” użytkownicy po prostu boją się nowości, które lada moment mogą zniknąć z rynku” A ja się nie zgodzę. Ludzie po to kupują smartfon żeby korzystać m.in. z aplikacji. Po co więc ktoś miałby kupić coś bez aplikacji? MS też na tym poległ. Brakowało tam podstawowych aplikacji, te co były działały tragicznie (facebook) albo były kilka wersji za iOS/Android (Endemondo) natomiast te, które miały „równie dobre zamienniki” miały zwykle tragiczne zamienniki, ale fanatycy próbowali wmówić wszystkim, że jest inaczej. Pamiętam jak kilka lat temu pewien miał do mnie żal o to, że uważam Transportoid i JakDojadę? za marne rozkłady jazdy MPK. Pierwsza aplikacja nie uwzględnia numeracji przystanków, a w takim Lublinie w promieniu 100 metrów po kilku ulicach potrafią być rozrzucone przystanki nazywające się tak samo, ale z innym numerkiem – oczywiście fanatyk stwierdził, że wiedza na który autobus przyjeżdża jest zbędna a ja jestem hejterem, natomiast druga aplikacja ma poważne problemy z aktualnością rozkładu ale to również było zbędne. I już mamy poważny problem z brakiem aplikacji, która w sklepie „była”. A wielu aplikacji tam nie było wcale.

  • Łukasz Pająk

   Pewnie. Aplikacje to też nieodłączna część, ale w tym wypadku mówimy o przejściu z jednego systemu na inny w obu przypadkach, więc w każdym problem jest dokładnie taki sam.

   • Grzmotoruchacz2000

    Tu również problemem są aplikacje. Pamiętam moje przejście z iOS na Androida. Bolało kiedy musiałem od nowa kupić wszystkie gry i aplikacje. Kilkaset złotych przy zmianie platformy to był spory cios dla portfela.

    • Łukasz Pająk

     A w drugą stronę jest inaczej?

     • Grzmotoruchacz2000

      Wg tekstu w drugą stronę jest jeszcze gorzej przecież.

  • H0Ly_bLaSt0R

   Z tą aktualnością rozkładu w jakdojade to może kiedyś tak było. Dosyć często korzystam z tej apki i nawet mimo remontów ulic w poszczególnych miastach rozkład podany przez apkę się sprawdzał. Przez ostatni miesiąc korzystałem w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Szczecinie.

   • Grzmotoruchacz2000

    Czyli w końcu poszli po rozum do głowy? Nic dziwnego, wszyscy moi znajomi, chociaż to nie jest grupa reprezentatywna ale dodatkowo wszyscy ludzie w MPK/na przystankach u których widzę jakąś aplikację włączoną mają zwykle Mobile MPK. Nie dość, że funkcje które w JakDojade? Są a raczej kilka lat temu były płatne bo teraz trudno mi się o tym wypowiedzieć są tu darmowe to jeszcze aplikacja jest dużo przyjaźniejsza w obsłudze i lżejsza.

 • ojciec

  Myślałem że tego będzie więcej dużo moich znajomych ostatnio zmieniło androida na ios pytanie czy badanie było skierowane do osób które zakupiły nowy sprzęt czy stare modele i urzywki też są tu brane pod uwagęx