Podczas pisania swojej pracy inżynierskiej skupiałem się na podziale urządzeń mobilnych na różnorakie kategorie. Jedną z nich jest system i w tym momencie pojawiło się pytanie – dlaczego tylko Android i iOS są dostępne na rynku? Odpowiedź na nie może wydawać się banalne, ale użytkownicy po prostu boją się nowości, które lada moment mogą zniknąć z rynku. Weźmy na warsztat Windows Mobile czy też Windows Phone – skoro taki gigant, jak Microsoft nie poradził sobie to kto ma? Potencjał widzę jedynie w Amazonie i Facebooku, ale to daleka przyszłość. Największym problemem potencjalnych konkurentów Androida i iOS jest brak aplikacji. Bez odpowiedniej bazy gier i programów smartfon nie ma sensu.

W takim razie wybieramy pomiędzy dwoma systemami. Jakby się przyjrzeć głębiej to „Robocika” możemy jeszcze bardziej podzielić, co jest najbardziej realną przyszłością, ale póki co zostańmy przy standardowym podziale. Firma Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) postanowiła przeprowadzić badanie, które polegało na sprawdzeniu, czy użytkownicy myślą o zmianie systemu przy wyborze kolejnego urządzenia mobilnego.

google android apple ios lojalnosc

Jak się okazuje, już ponad 90% osób ze smartfonami z Androidem chce zostać przy tym systemie. W przypadku iOS mówimy o około 86% wyniku. Na powyższym wykresie wyraźnie zaznaczony jest spadek pod koniec 2015 roku. Wynikać on może z wpadki Qualcomma i przegrzewającego się Snapdragona 810.

Zobacz też: Wycięcia w wyświetlaczu nie są konieczne!

Powyższy wykres chętnie zobaczyłbym jeszcze raz, ale z podziałem na poszczególnych producentów. To mogłoby doskonale pokazać, które odmiany Androida najchętniej zatrzymują przy sobie. Nie da się ukryć, że duże znaczenie ma też sam sprzęt i tym między innymi broni się Apple.

źródło: GSMArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.