Pojawił się Android P. Oto najważniejsze nowości

Kacper Kościański Android 2018-03-08

Wczoraj Google wypuściło pierwszą wersję Androida P przeznaczoną dla programistów. Póki co nową wersję systemu mogą pobrać tylko właściciele smartfonów z serii Pixel, ale przy aktualizacji lepiej zachować ostrożność i zainstalować ją na urządzeniu zastępczym – jak radzi samo Google.

Co się zmieniło i co dodano?

Na tę chwilę nowy system giganta z Mountain View przynosi wsparcie dla charakterystycznych wycięć zamiast górnej belki – dla tzw. notcha. Prócz tego dodano wsparcie dla Wi-Fi RTT (Round Trip Time) oraz dla API obsługującego wiele aparatów.

Nie można także zapomnieć o usprawnionych powiadomieniach dla wiadomości. Aplikacje od teraz będą mogły wyświetlać w nich awatary, zdjęcia, naklejki i sugestie odpowiedzi, a wszystko to w rozwijanym podglądzie.

Na sam koniec warto wspomnieć o dodanej kompresji HEIF, która przełoży się na zdjęcia zajmujące mniej miejsca bez utraty jakości.

Powyższy wykres przedstawia przybliżony okres wydania nowych kompilacji Androida P. Developer Preview 2 pojawi się w maju, DP3 i DP4 w okresie czerwiec – lipiec, a finalna wersja w trzecim kwartale 2018 roku – w okolicach września.

Zobacz także: Jak poprawić działanie Face ID?

Android P trafi najpierw na smartfony z linii Google Pixel. Póki co nie wiadomo, kiedy pierwsi producenci (prócz Google) zaimplementują nowy system w swoich smartfonach, lecz wątpię, by jakiejkolwiek firmie udało się tego dokonać jeszcze w tym roku (zakładając, że finalna wersja pojawi się w okolicach września).

Źródło: gsmarena • Szamajama_Okutasi

  Coraz brzydszy ten Android. Dobrze, że są nakładki producentów wspierające dodatkowo motywy, bo taki goły Android, to jest chyba tylko dla jakichś masochistów. 😉

  • VikingsAreComing

   Albo dla ludzi, którzy nie potrzebują zbytnich bajerów. Ja np. każdy tel jaki miałem starałem się upodobnić do Nexusa/Pixela.

 • VikingsAreComing

  Zegar na belce zrobili w końcu po lewej stronie, bo to był jakiś koszmarek designerski wcześniej (normalnie był po prawej, a po ściągnięciu belki magicznie pojawiał się po lewej). Jeszcze by mogli zrobić, żeby zegar na belce znikał na pulpicie gdzie jest widget zegara, bo to też jakaś masakra (po co komu dwa zegary… jeden duży, drugi mały).
  Zaokrąglenie elementów interfejsu spoko, mi się podoba, tak samo jak podobają mi się okrągłe ikony, będzie to razem ładnie grało. Jeszcze zmiana koloru motywu, albo ogólnie jakieś motywy i w ogóle super. Co do koloru ikon w ustawieniach, nie mam nic przeciwko. Po Miui i tak wszystko wydaje się mniej cukierkowe.

  BTW. w sumie i tak mało kto będzie mógł się nacieszyć czystym interfejsem, bo przecież producenci w nakładkach i tak zrobią wszystko po swojemu.

  • Lama Bojowa

   Przecież nikt Ci nie każe mieć dwóch zegarów?

   • VikingsAreComing

    Lol. Dlatego nie używam widgetu zegara, bo mnie denerwuje, że ten na belce nie znika jak się doda widget. To nawet w Xiaomi to działa.

 • teges

  Najlepszy był kitkat, a w material design to marshmallow i nougat. Nougat zjadał baterie szybciej, ale miał dzielony ekran.
  Oreo nic nie wnosi, a ten też nie wygląda ciekawie.

  • edi194

   PIP i w miarę spójny interfejs, to wnosi Oreo xd

   • teges

    Dziwne, że już w s4 można było odtwarzać filmy w okienku.
    Do tego nie trzeba specjalnego systemu. Jest masa aplikacji od tego.

    • edi194

     A kto tu mówi o filmach. Są Mapy Google które działają w okienku co jest bardzo wygodne.
     Aplikacje raczej nie uzupełnią systemu o potrzebne API.

     • teges

      Kalkulator mam, który działa w okienku. Przeglądarki też są takie, notatniki itp.

 • edi194

  https://uploads.disquscdn.com/images/5b666e4a5651782984d7deff3cefc3597fedbf580ff71e710deb7b22b2f8d78e.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/4dbbc468adae068eb780857ae7eed31b2cefb5f6a7b3f4cd1dbe397bf4e21c58.jpg
  https://uploads.disquscdn.com/images/8a3392999f20be4fe5e4ae4ee364fd2814cb94979686b7775d9e378ff6da22f0.jpg
  https://uploads.disquscdn.com/images/caa0c50dc4d231112ea6e75921be1a8715b688ab88a6a35f1d491f3dd9615a2e.jpg

  Ogólnie to Google idzie w złą stronę, notification drawer wygląda tragicznie, notch jest overlayem (dość sprytne rozwiązanie), brak możliwości instalacji motywów Substratum (muszą być podpisane platform keyem, root nic nie pomaga), niewygodny (moim zdaniem) sposób obsługi ‚About phone’, jakiś strasznie cukierkowy wygląd. Tak, jak wygląda Oreo mogłoby zostać IMO

 • łukasz Jedryszczyk

  Cos malo tego na android police jest chyba z 20 wpisów na temat zmian w androidzie P

 • Piotr Paweł Brandos

  hmm niektórzy jeszcze nie dostali OREO a lada chwila będzie P

 • Karls

  Czyli krótko mówiąc nic nowego? Tak naprawdę od androida 6.0 wprowadzającego zmianę podejścia do systemu uprawnień reszta aktualizacji wnosi głównie kosmetykę. Zanim ktoś powie, że 7.0 miał Split Screen – prawda, ale nakładki producentów miały to już wieki temu, więc żadna nowość.

  • teges

   Uprawnienia też były wcześniej w nakładkach.

  • Szamajama_Okutasi

   Dokładnie. Split screen, to ja miałem już w Samsungu S3 Neo na kitkacie.

 • MisterJaworro
  • Linkyop

   Mi się podoba 😀

  • Lama Bojowa

   Mi również 😀x