Czyżby Apple zrozumiało, że musi sprzedawać tańsze produkty?

Łukasz Pająk Newsy 2018-03-05

Nie da się ukryć, że Apple celuje swoimi produktami w segment premium. Widać to chociażby po ich cenach, na które składają się duże marże i koszty marketingowe. Jednak wystarczy, że Amerykanie zdecydują się zaprezentować coś stosunkowo tańszego i od razu przynosi to ogromne efekty. Wystarczy przypomnieć przykład zeszłorocznej premiery 9,7-calowego iPada, który okazał się najtańszym w historii. To od razu sprawiło, że rynek tabletów odżył.

Wiele wskazuje na to, że Apple szykuje kolejny stosunkowo tani produkt. Tym razem mowa jest o MacBooku Air, czyli linii lekkich i cienkich laptopów. Obecnie najtańszy reprezentant tej rodziny kosztuję 999 dolarów (~3500 złotych), a w Polce 4799 złotych. Jak na 13-calowego notebooka to sporo. W drugim kwartale bieżącego roku mamy poznać tańszą propozycję na 10. rocznicę marki. Siłą rzeczy zostanie ona ograniczona technicznie. Być może Apple zdecyduje się na zastosowanie układów opartych na architekturze ARM, którą niedawno bardzo poważnie zainteresował się Microsoft.

Zobacz też: Przypomnij sobie, jak zmieniał się design Sony przez ostatnie lata.

Poznaliśmy taniego iPada, szykuje się tani Macbook, więc czas najwyższy na odpowiedni telefon. Oczywiście „tani” to pojęcie względne – konkurencja zbliżona technicznie z pewnością będzie jeszcze tańsza. Jednak z pewnością nadchodzący model umożliwi poznanie ekosystemu Apple szerszej grupie odbiorców. • David Jackowiak

  Nie Apple – księgowi. I raczej w mniemaniu Apple, „tanie” to znaczy 2500$ za wersję z hardwarem z przed 2 lat tylko Panie ekran nowszy.

 • marshyparshy

  Chyba się redaktorowi tysiąc pomylił w cenie MacBooka Air, raczej 3799 zł 🙂

  • Łukasz Pająk

   Porównuję ceny u producenta.

 • Martina Neumayer

  Ostatnio widziałam takie ciekawe tłumaczenie obsłudze appla co i jak..
  Szkoda tylko, że nie ma translacji w jakimś zrozumiałym języku. Ale ogólnie popatrzeć można 😉
  https://www.youtube.com/watch?v=lcZmog1Wqeo

 • Michał Derej

  Jeżeli będzie to kolejny MacBook Air bez Retiny, to nie wróże mu sukcesu – będzie to wtedy po prostu bardzo drogi laptop, bez cech specjalnych produktów Apple’a.

  • cwaniak

   A co daje retina? Przecież to zwykłe LCD

   • Michał Derej

    Przede wszystkim świetnie wygląda. Graficy szczególnie docenią Retinę, kolorystyka i ostrość jest świetna. Mówię z doświadczenia, porównywałem z Airem.

    • stark2991

     Retina to tylko nazwa marketingowa. A czy ekran będzie dobry czy zły, to chyba od czegoś innego zależy 😉

   • Piotr

    nie no Retina nic nie daje, jakbyś 6 lat temu zobaczył jakość i ostrość obrazu na 15 calowym Macbooku z ekranem Retina o rozdzielczości 2880 na 1800 to byś obsrał gatki (zapewne tak zrobiłeś bo pewnie byłeś pewnie wtedy w przedszkolu)

  • wombat

   Ma być matryca TN podobno.x