Oto najlepszy sposób na pozbycie się wcięcia w ekranie – wysuwany aparat

Łukasz Pająk Newsy 2018-03-05

Co prawda to dopiero początek roku, nie skończył się jeszcze jego pierwszy kwartał, a już możemy wytypować, co będzie uważane za najgorszy punkt rozwoju smartfonów. Doskonale pokazały to targi MWC, na których ujrzeliśmy od groma urządzeń, które dzieliły jednocharakterystyczne wycięcie w ekranie, tzw. „notch”. Firmy starają się nam wmówić, że to my tego chcemy, ale sądząc po hucznych komentarzach w Sieci jest zupełnie inaczej. Na szczęście są alternatywy dla tego rozwiązania, co doskonale pokazuje Vivo i Essential.

W przypadku przykładu chińskiej marki odsyłam Was do artykułu Kacpra, który przy okazji wyjaśnił inną, wyjątkową cechę modelu Apex. Tymczasem przyjrzyjmy się Amerykanom i firmie, która w zeszłym roku wystartowała z wysokiego C, aby później nie chwalić się kiepskimi wynikami sprzedaży. Mimo wszystko trzeba oddać Essential, że stara się być oryginalną firmą. Ich zeszłoroczny model był jednym z pierwszych na świecie, którego aparat do selfie został umieszczony „w wyświetlaczu”. Teraz ten producent chce od tego odejść, o czym doskonale świadczy poniższy patent:

Dokładnie tak, jak w przypadku Vivo Apex, Essential Phone 2 (?) najprawdopodobniej zostanie wyposażony w ekran na całej frontowej powierzchni, bez jego wycinania. Aparat zostanie schowany w korpusie i użytkownik będzie mógł go wysunąć. Czujniki zbliżeniowe i światła mają zostać ukryte pod ekranem. Głośnik? Piezoelektryczny lub scalony z wyświetlaczem.

Zobacz też: W przyszłym rok Samsung może porzucić Galaxy S.

Powyższe rozwiązanie gwarantuje zdecydowanie lepszy design – bardziej użyteczny. Jednak wszystkie firmy starają się tak budować smartfony, aby miały możliwie najmniej ruchomych części. Im ich więcej, tym większa szansa na uszkodzenie. Chociaż w przypadku Essential i skomplikowanej budowy ich pierwszego modelu to wszystkiego można się spodziewać.

źródło: Twitter • mindla

  Najlepszym sposobem na pozbycie się wcięcia na ekranie jest …nie kupowanie tego badziewia.
  I nikt mnie nie przekona że nie mam racji.

  • Łukasz Pająk

   Przekonaj teraz X ludzi, żeby nie kupowali, kiedy ma to iPhone.

   • mindla

    Fanatycy Apple są nie do przekonania. Ktoś ładnie to ujął.
    Apple to stan umysłu, tam próżno szukać logiki.

    • Piotr

     No właśnie stan umysłu. Nie ma żadnej logiki w tym, aby w wolne miejsce obok istniejącego wcięcia wstawić informacje o sieci i baterii – lepiej wcięcie zlikwidować i „zabetonować” zabierając wolne miejsce na ekranie. Przekonaj swój androidowy mega-móżdżek!

     • łukasz Jedryszczyk

      Jeśli ekranu są tej samej wielkość to wychodzi na to że wycięcie go zmniejsza więc zależy jak na to patrzeć

     • mindla

      Nie ma żadnej logiki w tym wycięciu. Jak działa ekran w orientacji poziomej. Czy to wycięcie jest widoczne przy oglądaniu filmu czy jest czarny pasek. Pomysł debilny i nikt mnie nie przekona. Tak samo jak swego czasu gniazdo audio w laptopie. Zawsze było dwa teraz jest jedno i wymaga adaptera.

     • Piotr

      Zrozum, że czujniki FaceID i przedni aparat muszą się póki co gdzieś znajdować, skoro tak to lepiej żeby zajmowały mniej powierzchni ekranu niż więcej prawda? W orientacji poziomej jak zoomujesz film to wycięcie widać, jak nie to nie widać – proste i logiczne. A filmy lepiej oglądać na projektorze niż na telefonie.

     • popigo com

      Jeśli przez 1% czasu korzystania z telefonu trzymam go poziomo to jest max.
      Mi to rozwiązanie się spodoba.
      Baa kamera na froncie nie jest mi potrzebna bo selfie w życiu zrobiłem 3 lub 4… I też mam krytykowac kamere z przodu bo ja jej nie używam?
      Bez przesady. Lepszy notch niz ramki

   • rafer666

    Dlaczego masz próbować przekonywać kogokolwiek. Jak chcą to niech kupują.

    • Łukasz Pająk

     A dlaczego inni mają cierpieć? 🙂

     • gumis

      A jakie to cierpienie? Jest wolny rynek, każdy kupuje to, co chce i co mu się podoba. Nikt Cię nie zmusza…

  • gumis

   Ale ludzie kupują, więc masz pecha 😛

 • cwaniak

  Ciekawe rozwiązanie, ale jednak mam wątpliwości co do tego jak rozwiążą problem z głośnikiem i jak sobie będą radzić czujniki pod ekranem. Trochę szkoda że nie będzie miejsca dla diody powiadomień, ale może zastąpić ją Always On

  • Łukasz Pająk

   Za diodę powiadomień mogą robić wybrane piksele wyświetlacza. Rozwiązań głośnika są co najmniej dwa – piezoelektryczny lub sam ekran robi za głośnik.

   • David Jackowiak

    Podobno świetnie się to sprawdza w VIVO gdzie caly ekran pracuje jako glosnik. Widziałem kilka wstępnych recenzji tego telefonu i ludzie chwala to rozwiązanie. Pamiętajmy że właśnie takie odważne decyzje zmieniają rynek. I właśnie takie marki powinny zostać docenione przez konsumentów bo kto rozpoczął pogon za bezramkowcami jak nie Xaomi czy też Sharp. Najgorsze w tym wszystkim jest to, iż przyjdzie Samsung lub Apple i wszyscy zapomną kto to zaczal a będą myśleli że Apple byl pierwszy itd. A te wszystkie głupie wcięcia wyglądają strasznie idiotycznie i nie pasują do niczego. Gdzie tu ta niby znana z Apple symetria i przyłożenie się do designu?

    • H0Ly_bLaSt0R

     Dlatego też czekam z niecierpliwością na Xiaomi Mi Mix 2s 😉

    • Jan Kowalski

     Umarła razem z poprzednim szefem.x