Bateria w smartfonie

Jak temperatura wpływa na żywotność baterii? Mamy odpowiedź

Kacper Kościański Kacper Kościański Newsy

Żywotność baterii to temat wałkowany wiele razy. Najnowszy test pokazuje, że wysoka temperatura wpływa bardzo negatywnie na jej żywotność. Okazuje się, że ładowania smartfona pod poduszką przez całą noc nie jest zbyt dobrą praktyką, bo blokujemy wtedy ujście ciepła, które wytwarza sam akumulator.

Wszystkie dzisiejsze smartfony posiadają zabezpieczenia, które zapobiegają przeładowaniu akumulatora, ale niestety nie wymyślono jeszcze, w jaki sposób zniwelować wysoką temperaturę, którą generuje bateria podczas ładowania.

Zobacz także: Samsung Galaxy S9 jednak nie jest królem wydajności

Jeśli Twoja bateria cały czas będzie osiągała temperaturę na poziomie 40 stopni Celsjusza, to jej żywotność w ciągu roku zmniejszy się aż o 35%. Przy wyższych liczbach jest jeszcze gorzej – 60 stopni Celsjusza w okresie trzech miesięcy to gwarantowany spadek do zaledwie 60% pierwotnej pojemności. Najlepsze rozwiązanie to ładowanie smartfona w miejscu, w którym bez problemu będzie mógł on odprowadzać ciepło (czyt. nie pod poduszką). Warto też dbać o to, by nigdy nie rozładowywać swojego urządzenia do zera – Łukasz pisał już wcześniej, że najlepiej utrzymywać naładowanie baterii na poziomie 30-80%.

Dzisiejszy test został przygotowany przez BatteryUniversity. Świetnie obrazuje on, jak niebezpieczna dla akumulatora może być wysoka temperatura, a więc zdecydowanie warto zadbać o to, by nasz smartfon się nie przegrzewał.

Źródło: phonearena

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy