Zmiany w wyszukiwarce Google Grafika – zauważyliście czego brakuje?

Kamil Lewicki Newsy 2018-02-16

Google wprowadziło zmiany w wyszukiwarce grafiki. Czy są to zmiany na lepsze, czy na gorsze nie będziemy tego oceniać w tym momencie. Nie umknie jednak nikomu na uwadze, że teraz po prostu będzie nieco więcej zachodu.

Wyszukiwarka Google Grafika bez istotnych opcji

Jeśli jeszcze nie zauważyliście, Gigant z Moutain View wprowadził do swojej wyszukiwarki grafiki zmiany, które ograniczają jej funkcjonalność w zamian jednak dbają o prawa autorskie. Zniknął przycisk „pokaż obraz”, odpowiedzialny za wyświetlenie danej grafiki w pełnym rozmiarze. Teraz możemy tylko odwiedzić stronę, gdzie dany obraz się znajduje. Co więcej, pod zdjęciem pojawia się adnotacja, że może być ono chronione prawem autorskim. Takie działanie ze strony Google ma chronić fotografów, wydawców oraz agencje przed kradzieżą.

Zniknęła również opcja wyszukiwania podobnych zdjęć w większej rozdzielczości.

To oczywiście nie zamyka drogi przed uzyskaniem danego zdjęcia w pełnym rozmiarze – można to obejść prawym klikiem myszy. Nie zmienia to jednak faktu, że ci, którzy o tym nie wiedzą będą mieli teraz po prostu trudniej.

źródło: Google • Martina Neumayer
 • TomoS

  Co za problem zrobić PPM na obrazek i wybrac „Kopiuj adres obrazu”?

 • Sebosz

  Akurat funkcja szukania podobnych obrazów w wyższej rozdzielczości bardzo często mi się przydawała np. do szukania okładek albumów. Wielki minus dla Google za usunięcie jej.

  • Flikowski

   Wystarczy złapać jakiś obrazek i upuścić go w wyświetlonym na górze miejscu.

 • Δωροθεος

  Nie za bardzo rozumiem w jaki sposób chroni to prawa autorskie.

  • Lookso

   Tutaj chyba głównie chodzi o to, że ludzie szukając obrazów na Google nawet się nie zastanawiają nad pochodzeniem tych grafik. Pobierają prosto z Google, używają, a potem mówią, że źródło „Google”. Nie sprawdzają prawdziwego źródła, skąd pochodzi, kto je robił, bo zdjęcie mieli podane jak na tacy, bez potrzeby zagłębienia się w te sprawy. Z drugiej strony, bez wchodzenia na oryginalny portal nikt też nie zwracał uwagi na warunki i obowiązujące regulaminy na stronach, bo fotkę znaleźli od razu na serwerze, a nie na stronie. To wszystko właśnie może rodzić nieścisłości prawne. Jednakże osobiście co do tej zmiany, to nie jestem ani na tak ani na nie.

 • DaRkShAdOw

  Zmiany dzielą się na dobre i złe. Ostatnio słychać głównie o tych złych. Czy jest aż tak źle?

  • fckUeve

   Ja uważam że ta zmiana jest na dobre… Podchodzę bardzo poważnie do praw autorskich odnośnie zdjęć

   • Tylko że to w żaden skuteczny sposób nie chroni praw autorskich, a usunięcie możliwości wyszukania większej rozdzielczości jest szczególnie bez sensu w tym kontekście.

 • teges

  Bez sensu. To była świetna opcja, bo można było szukać wiele źródeł obrazka.x