Z przodu tylko ekran – premiera smartfonu niedługo. Czy zacznie on nowy trend?

mm Adam Lulek Newsy 2018-02-09

W dobie bezramkowych smartfonów trudno wyróżnić się na rynku urządzeń mobilnych. Przednie panele telefonów wyglądają coraz bardziej podobnie do siebie. Jedynie tylna część obudowy stanowi pewien wyróżnik.

Całkiem możliwe, że już niedługo na rynku zobaczymy smartfon, którego przednią taflę pokrywa jedynie ekran. Na próżno szukać tu przedniego aparatu, głośnika, fizycznego przycisku home lub innych sensorów np. do rozpoznawania twarzy. Urządzenie jest praktycznie bezramkowe, poza nieco większą powierzchnią u jego dołu. Co to za smartfon? Jest to telefon firmy Vivo, która chwaliła się, że jako pierwsza umieściła skaner linii papilarnych w ekranie smartfonu (Vivo X20 Plus UD). Także w tym urządzeniu znajdzie on się w dolnej części wyświetlacza. Co stało się z przednią kamerą? Prawdopodobnie urządzenie ma „obracalny” tylny aparat, który po odwróceniu będzie wystawał nad wyświetlaczem i stanie się kamerą do selfie.

Zobacz także: Czy Samsung Experience to najlepsza nakładka na Androida?

Wielkość ekranu urządzenia nie jest znana, aczkolwiek prawdopodobnie mieści się w granicach 6-6,4 cali. Po zamieszczonych obrazkach można również wywnioskować, że smartfon ten będzie miał stosunek wyświetlacza do przedniego panelu bliski 100%. Być może zaprezentowane urządzenie jest modelem X30 lub Xplay7, nad którymi pracują Chińczycy. To mogłoby oznaczać, że zobaczymy je oficjalnie już niedługo na rynku. Czy smartfon ten zapoczątkuje nowy trend na smartfony, których przednie panele będzie wypełniał jedynie ekran?

Źródło: gizmochina • mico11

  jeszcze zatęsknimy za ramkami… teraz będzie szał, żeby powiększać udział ekran / front do maksimum, nawet drastycznym kosztem ergonomii… potem się to musi trochę odbić, bo nie ukrywajmy, telefon gdzie 100% frontu to będzie ekran będzie nieużywalny, poza sytuacją gdy leży na biurku i ładnie wygląda.

 • stark2991

  Nawet w takim telefonie pokrycie frontu ledwo przekroczy 90% (jeśli w ogóle). A użyteczność marna bo obsługa utrudniona

 • Na zdjęciu wygląda jak fake, bo jest zbyt płaski, jakby to był sam przedni panel. Może to „góra” rozsuwanego urzadzenia? Nad takim też podobno pracują.

  • stark2991

   Też o tym pomyślałem, wygląda jakby to był sam ekran. Cała fotka zalatuje lekko programami do obróbki zdjęć

  • stefek

   Kiedyś w jakimś chińczyku pamiętam było to rozwiązane w ten sposób że „prostokąt” z aparatem wychodził z obudowy i wyskakiwal na górze telefonu i potem trzeba było go chować, cos jak podstawki w niektórych caseach do telefonów, by można było oglądać filmy

   • Filemon

    Huawei ShotX ma taki patent

 • Filodendron

  Niech zapoczątkuje, bo wygląda świetnie. No chyba, że coś spieprzą w kwestii przedniego aparatu… Niby korzystam z niego może tylko raz w roku, ale jednak wolałbym go mieć.