Nokia 10 może mieć aparat z pięcioma obiektywami

Kacper Kościański Newsy 2018-01-23

Urządzenia Nokii królowały niegdyś pod względem możliwości fotograficznych, czego doskonałym przykładem były w swoim czasie m.in. modele takie jak 808 PureView i Lumia 1020. Premiera flagowej Nokii 9 wciąż przed nami, a już teraz chińskie źródło podało ciekawą informację, jakoby Nokia 10 miała zostać wyposażona w aparat z aż pięcioma obiektywami.

Podwójny obiektyw w smartfonach staje się powoli standardem, który nie jest już zarezerwowany tylko dla sprzętu z najwyższej półki. Fińska spółka HMD posiadająca prawa do marki Nokia może wyjść przed szereg i jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę. Niektórzy powiedzą, że to przesada, aczkolwiek osobiście nie wydawałbym jeszcze osądów, ponieważ może się okazać, że będzie to naprawdę dobre rozwiązanie, które zrewolucjonizuje rynek mobilnej fotografii.

Zobacz także: Snapdragon 670 kontra Snapdragon 820

Cała nowina pochodzi z chińskiego serwisu Baidu, gdzie opublikowano powyższy szkic. Możemy zauważyć, że na pleckach urządzenia znajduje się pięć obiektywów wraz z dodatkiem lampy błyskowej i czytnika linii papilarnych. O plotkach mówiących, że Nokia chce przygotować rewolucyjny aparat na miarę wspomnianego 808 PureView, pisał wcześniej Łukasz, gdzie wyjaśnił on wszystkie detale „od kuchni”. Dzisiaj wiemy natomiast, że być może trafi on do tytułowej Nokii 10, której sercem ma być Snapdragon 845 – a to mogłoby sugerować, że telefon zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Źródło: gsmarena • Darkness

  Smartfon nigdy nie zastąpi lustrzanki więc nie wiem po co te cyrki… Jak ktoś chce najpiękniejsze zdjęcia to kupi sobie lustrzankę. 2 obiektywy w smartfonie są wystarczające i jakoś jeszcze to wygląda, przy 5 telefon będzie wyglądał paskudnie. Niech lepiej zajmą się baterią bo stoją w miejscu już od kilku lat.

  • Pabliell

   Baterią nie zajmą się dopóki nie wydoją do cna obecnej technologii.
   A 5 aparatów przecież musi być lepsze niż 2 albo 3, prawda? Przeciętny Kowalski właśnie tak będzie myślał. Nas, obeznanych co nieco z technologią, przekonywać nie trzeba, że te zagrywki to pic na wodę. Ale takich przeciętnych Kowalskich jest znacznie, znacznie więcej.

 • H0Ly_bLaSt0R

  Ciekawe na co aż tyle mi by wystarczył 1 zwykły + 2 tele + 3 szerokokątny + 4 ewentualnie mono jeżeli rzeczywiście poprawia jakość zdjęć 😉

  • mickey93

   np po to aby z 5 aparatów 12MPX złożyć zdjęcie o rozmiarze 40Mpx, obecnie jest kilka aparatów cyfrowych wykorzystujących technologię mikro przesunięć matrycy do generowania z fizycznych 16 czy 20mpx pliki 50 80 czy 100mpx

   • H0Ly_bLaSt0R

    No ale na co ci tyle Mpx w smartfonie, chcesz plakaty drukować ze zdjęć robionych telefonem? Ja bym wolał takie ustawienie jak napisałem niż więcej Mpx.

    • mickey93

     Lumia 1020 miała 34/38mpx z których normalne zdjecia miały 5mpx, efektem byla bardzo dobra ostrość i niskie szumy. Tu też można zrobić coś podobnego, połączyć 5 zdjęć w jedno duże a potem przeskalować do 5 czy 8

 • GieKa

  5 obiektywów czy 5 aparatów? Bo wszędzie widzę informację że aparat ma mieć 5 obiektywów. Na zdjęciach widać że ustawionych po okręgu. To by sugerowało że będą na jakimś kółku które można obracać i zmieniać obiektyw w aparacie. Co byłoby lekko bez sensu. Jeśli miałaby 5 aparatów to też bez sensu. Bo wystarczyłyby 4 – RGB+mono.

  • Pabliell

   Do tej pory w smartfonach każdy dodatkowy obiektyw miał swój własny sensor. Raczej wątpię, żeby coś się w tej materii zmieniło…

 • Pabliell

  Tak na marginesie, pisaliście o tym 3 dni temu, w artykule jakoby Nokia miała wprowadzić rewolucję w mobilnej fotografii. Brakowało wtedy schematu, ale opis się zgadzał. W źródle, oczywiście.

  • Nawiązałem do tego tekstu. Po prostu doszły nowe informacje. 🙂

   • Pabliell

    Jedyną nową rzeczą w całej tej opowieści jest schemat. Poprzedni artykuł mówił o „pięciu szkłach w obiektywie”, co zostało błędnie przetłumaczone ze źródła. Od samego początku chodziło o pięć obiektywów, ustawionych na okręgu.

 • fckUeve

  Ja ich tam widze 8 na obrazku

  • Pabliell

   5 kamer, laserowy autofocus, diody i czytnik odcisków palców.x