[Petycja] Twórca aplikacji Kanarek prosi o przywrócenie dostępu do danych

Adrian Celej Newsy 2018-01-03

Aplikacja Kanarek powinna być znana mieszkańcom większych miast. Dzięki niej możemy w prosty sposób określić poziom zanieczyszczenia powietrza. Niestety, jej twórcy mają teraz pewne problemy i o pomoc proszą użytkowników.

Brak dostępu do zewnętrznych danych pogodowych

Aplikacja bazuje na zewnętrznych stacjach meteorologicznych rozrzuconych po całej Polsce. Niestety, firma Airly postanowiła zablokować aplikacji dostęp do danych. Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Autorzy aplikacji tłumaczą, że firma Airly chciała usunięcia danych z innych stacji niż jej oraz planowała przejęcie aplikacji. Na to twórcy się nie zgodzili. W efekcie od 1 stycznia aplikacja Kanarek nie może korzystać z danych oferowanych przez firmę Airly.

Każdy może pomóc

Kto najwięcej straci na tym sporze? Nie, nie autorzy aplikacji, a użytkownicy. Otóż to właśnie oni nie mogą korzystać z tak dokładnych danych, jak wcześniej. Z tego powodu otwarta została petycja skierowana do firmy Airly. W ten właśnie sposób każdy może pomóc w przywróceniu dostępu do danych. Nie jest powiedziane, że się uda, ale mimo wszystko trzymamy kciuki. • mindla

  Muszę pochwalić autora artykułu za tytuł. Dobry, konkretny o czym będzie w artykule a nie sensacyjny mający się nijak do treści aby tylko zwiększyć klikalnośc.

 • mindla

  Temat smogu to wymysł ostatnich lat może nawet roku. Pompowany w lewackich mediach na całego. W UE pewnie szykują nowe limity i handel tymi limitami podobnie jak CO2. Kombinują jak tu zarabiać nic nie robiąc. Podobnie było z energetyką wiatrową gdzie sprzedawali zielone certyfikaty znacznie drożej niż ich wartość. Ustawa ograniczyła tą patologię i już jedna firma wiatrowa upada.

 • ostoja

  Nie opowiadam się po żadnej ze stron tego sporu, ale uczciwie byłoby zaprezentować również stanowisko Airly.

  • Takaszi

   Mają swoją apkę i co? tak chcą walczyć z konkurencją?

 • mindla

  Akurat najwięcej straci twórca aplikacji a nie użytkownicy. Przeżyłem długie lata bez wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza. Dzisiaj powietrze jest dużo czystsze niż za komuny. A te dotrzymały o smogu to lewacki bełkot. Taki sam jak ocieplenie klimatu. Typowy przykład ocieplenia mamy teraz na pograniczu USA/Kanada czyli najniższe temperatury od czasów pomiaru. Ale leming wszystko łyka bez zastanowienia. Co do problemu z aplikacją to krótko, za nic nie ma nic. Prawda stara jak świat.

  • Takaszi

   Rozumiem, że analogicznie woda do której ktoś wcześniej nasikał też Ci smakuje i nie masz nic przeciwko takim praktykom.
   Smacznego „prawaku”?

   • mindla

    Poziom wychowania i kultury świadczy o tobie. Człowiek z zasadami nigdy by nie napisał o sikaniu do wody która służy do picia. Sam się określiłeś kim jesteś.

    • Takaszi

     I wice wersa, Człowiek z zasadami nie pisał by o lewackiej propagandzie w sprawie smogu. Sam się określiłeś twoim wpisem. Zapomniałeś dodać, że ziemia jest płaska, a szczepionki to zło.

     Szkoda mi Ciebie, ale cóż rezerwat to także rezerwat umysłowy.

     • mindla

      Lewacka propaganda jest faktem. Wszędzie promują tylko jeden swój punkt widzenia, nie dopuszczają innego zdania. W Polsce akurat lewactwo leży i kwiczy ale nie odpuszczają. Mają jeszcze Media ale po wejściu ustawy o regulacji rynku mediów dopiero będzie kwik.

     • p1t3r

      Pamiętaj, że są ludzie nie określający się jako „lewacy” lub „prawacy”… A im również przeszkadza smog, wycinka drzew i pospolite kłamstwo sprzedawane jakoś jedyna słuszności. Szufladkowanie ludzi na gorszych i lepszych zawsze kończy się źle dla „szufladkujacych”. Niestety po drodze musi wydarzyć się trochę złego.

  • Grzegorz Kerber

   Dziś powietrze dużo czystsze? Kiedyś to się nie paliło śmieciami w piecach tak jak teraz. Nie było tylu samochodów na ulicach i więcej ludzi korzystało z transportu publicznego. A ocieplenie klimatu to moim zdaniem złe pojęcie. Klimat się zmienił ale na bardziej ekstremalny. Czy za komuny były takie burze i wiatry, które zostawiły za sobą zniszczenia. jak w ostatnich latach?

   • mindla

    Kiedyś czyli ponad 30 lat temu. Dymiły huty i inne zakłady a oczyszczanie powietrza to była iluzja. Zapytaj starszych ludzi na Śląsku jak było 30-40 lat temu a jak jest dzisiaj. Nie ma porównania, a w mediach panika jakby smog zaczął się wczoraj. Denny temat i pewnie w EU szykują nowe normy i handel certyfikatami jak w przypadku CO2 o zielonej energii. Co do tego że klimat się zmienia a nie ociepla to się z tobą zgadzam. Widać gołym okiem 4 stycznia a tu 5 stopni.

    • Grzegorz Kerber

     Na śląsku może i tak. Pod tym względem przemysł poszedł do przodu. Ale większość smogu jest generowana w okresie zimowym, a więc w momencie gdy ludzie zaczynają ogrzewać domy. I tu jest największy problem. Kiedyś paliło się drewnem i węglem a dziś śmieciami. I nie muszę się pytać starych ludzi, bo sam doskonale pamiętam czym i jak się paliło w latach 80-tych. Sam nosiłem drewno i rąbałem drzewo (no rąbałem to już raczej początek lat 90) w tych latach. A teraz? W wielu miejscach jak odpalą swoje piece to nawet nie można przejść taki smród i dymówa.

     • mindla

      Akurat co do palenia śmieciami to się zgadzam. Powinni tego zabronić i rygorystyczne egzekwować ten zakaz. Ale zakaz palenia drewnem czy węglem jak w Krakowie to tragedia dla tysięcy ludzi. Nie każdy tyle zarabia by opalać gazem czy prądem.

     • Grzegorz Kerber

      No niestety winni są Ci co w piecach palili oponami, śmieciami itd. Kara poszła na wszystkich, co palą w takich piecach. Trochę ciężko byłoby sprawdzić czym kto pali, by nałożyć kary na tych co trują.

     • Grzegorz93

      Wystarczy do każdego domu wejść, pobrać trochę popiołu do analizy i po sprawie. Straż miejska czy policja mają takie uprawnienia.

 • marcus1212

  a ja się wczoraj zastanawiałem czemu nie ma aktualnych danych…x