Nokia nie przestaje zadziwiać – najsłabszy model też dostanie Oreo (Go)

Łukasz Pająk Newsy 2017-12-29

Nokia kilka miesięcy temu zapowiedziała, że ich wszystkie modele otrzymają aktualizację do Oreo oraz Androida P. Wtedy na rynku mogliśmy znaleźć wyłącznie Nokie 3, 5, 6 i 8. W międzyczasie firma postanowiła zaprezentować kolejne smartfony i do tego grona dołączyły kolejne cyfry: 2 oraz 7. Nie byliśmy pewni, czy zapowiedzi odnośnie aktualizacji dotyczą również tych urządzeń. Pod znakiem zapytania stał głównie najsłabszy model, gdyż jego specyfikacja nie jest zachęcająca do jakichkolwiek zmian systemowych.

Głos w całej sprawie zabrał CPO („szef produktów”) HMD Global, Juho Sarvikas. Ten pan jednoznacznie stwierdził, że Nokia 2 otrzyma Oreo, co już jest świetną wiadomością, ale do tego dodał, że będzie to wersja 8.1:

Skąd taki ruch? Oczywiście ma to związek z Android Go, który został równolegle zaprezentowany z Androidem 8.1 Oreo. Ta odmiana „Robocika” dedykowana jest słabszym urządzeniom. Jednak to nie oznacza, że Nokia 2 będzie pod patronatem nowej wersji oprogramowania od Google. Finowie wykorzystają jedynie algorytmy związane z zarządzaniem pamięcią operacyjną z Androida Go – przypomnijmy, że „dwójka” może pochwalić się 1 GB RAM.

Zobacz też: Operatorzy mogą „zablokować nam zasięg” na Androidzie P.

Próbuję sobie przypomnieć jakikolwiek model z tej klasy, który doczekałby się tak dużej aktualizacji Androida. Niewątpliwie Nokia jest ewenementem na skalę światową, gdyż żaden producent nie podchodzi z takim zapałem do wydawania nowych wersji systemu niezależnie od wartości urządzenia. O ile prędkość wdrożenia nie jest tak dobra, jak zapowiadano to sam zapał robi ogromne wrażenie.

źródło: Twitter • stark2991

  Obiecali, to aktualizują. Na pewno jest to jakiś plus, ale dla mnie nie byłby decydującym o zakupie

  • Łukasz Pająk

   W dłuższej perspektywie wyrabianie sobie takiej marki ma znaczenie. Wiesz, że niezależnie który model kupisz to dostaniesz aktualizację.

   • stark2991

    Byleby się nie przejechali na tym w przyszłości, jak zmienią politykę 😉

    • Łukasz Pająk

     To fakt. Alternatywa to od razu, podczas premiery informowanie o przewidywanych aktualizacjach.

 • Gregory Ka

  Wszyscy bębnią o wspaniałej baterii, teraz Oreo 8.1, ale u nas to urządzenie jest niedostępne…

  • Łukasz Pająk

   Póki co nie zapowiada się, aby miało się to zmienić.

   • Gregory Ka

    Łukasz, a masz może info czy wogóle będzie dostępna? Jeżeli dobrze pamiętam start sprzedaży miał chyba być pod koniec listopada… Ewentualnie gdzie ją można dostać?

    • Łukasz Pająk

     Dopytam się – przypomnij mi się za kilka dni, jeśli nie odpiszę

    • Łukasz Pająk

     Dostałem odpowiedź – póki co nie ma informacji na ten temat.x