Bitcoin w swoim czasie był promowany jako waluta do płacenia za zakupy w sklepie. Ale to było dawno temu, kiedy to pieniądze były dostarczane natychmiast, opłaty były znikome, a bitcoin nie był inwestycją tylko walutą. Dziś wykorzystanie bitcoina do jakichkolwiek transakcji jest nierealne.

Nadchodzi Bitcoin Lightning

W tym miejscu chciałbym przeprosić wszystkich fanów bitcoina – ta waluta jest dziś kompletnie bezużyteczna. Przelewy czekające po kilka dni na potwierdzenie i opłaty transakcyjne sięgające 20 dolarów uniemożliwiają znalezienie tej walucie jakiegokolwiek zastosowania. Z tego powodu ze wsparcia dla niej wycofują się sklepy, jak np. Steam. Być może wkrótce się to zmieni, ponieważ właśnie pojawiła się historyczna transakcja z użyciem sieci Lightning. Dotarła ona do klienta w 2 sekundy i nie została za nią pobrana opłata transakcyjna. Owszem, sieć Lightning powstaje od dłuższego czasu, od dawna wykonywano testowe transakcje, jednak pierwszy raz zrobiono to w sieci głównej bitcoina.

Zobacz też: Dlaczego wydobywanie bitcoinów jest nieopłacalne?

Co dalej?

Obecnie transakcje Lightning mogą wykonywać tylko testerzy. Biorąc pod uwagę obecne problemy bitcoina prawdopodobnie wkrótce funkcja ta zostanie udostępniona innym użytkownikom. Niestety, jest pewne ograniczenie – w ten sposób możemy wysyłać max. 0.001 BTC, czyli około 50 zł. Tak więc nie rozwiąże to wszystkich problemów tej kryptowaluty, ale bez wątpienia wpłynie na jej użyteczność.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.