Android P umożliwi operatorom blokowanie wskaźnika siły sygnału

Łukasz Pająk Newsy 2017-12-24

Operatorzy spotykają się z różnymi opiniami. Z pewnością nie możemy być zadowoleni z modyfikacji, które pojawiają się na smartfonach, przez nich sprzedawanych. Bloatware, opóźnienia w aktualizacjach oraz wyraźnie wyższe ceny – to wszystko sprawia, że zakup urządzeń mobilnych jest opłacalny tylko na wolnym rynku. Skłamałbym, gdybym nie napisał, że zdarzają się wyjątki, ale nie warto na nie liczyć.

Tymczasem zbliżamy się do nowego roku, w którego pierwszym kwartale poznamy zapowiedź Androida P. Tak, tak, prawie nikt nie otrzymał Oreo, a my już o następcy – nic na to poradzić nie możemy. Google już pełną parą pracuje nad przygotowaniem wersji deweloperskich najnowszego systemu i w jednej z ostatnich odsłon pojawił się specyficzny kod. Pozwala on operatorom ukryć siłę sygnału. Brzmi to niedorzecznie, ale jest to prawda.

Konkretną wartość siły sygnału znajdziecie w ustawieniach (Informacje o telefonie), która następnie jest aproksymowana do wskaźnika na pasku powiadomień. Im niższa wartość, tym sygnał mocniejszy. Dlaczego operatorzy chcą blokować możliwość sprawdzenie tego parametru? Na to pytanie odpowiedź powinniście znać doskonale.

Zobacz też: Android Oreo zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo smartfona.

Mimo wszystko powyższa flaga nie sprawi, że całkowicie stracimy informację o tym, jak mocny sygnał nas otacza. Biblioteki Google’a pozwalają deweloperom pobrać ten parametr i w Sklepie Play znajdziemy od groma aplikacji, które pokazują moc sygnału.

źródło: XDA • Rataj23

  To jest jakiś kabaret, miliony użytkowników flagowych urządzeń i nie tylko flagowych nawet nie wiedzą kiedy dostaną androida 8.0 a Google pracuje już nad następcą. Brak słów

  • Rafał Widalski

   Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że to problem producentów smartfonów, a nie Google? System się rozwija, a to producenci słuchawek dają ciała przy aktualizacjach.

   • Rataj23

    Ale system należy do Google i może nie jako wymusić na producentach szybszą aktualizacje

    • aPoCoMiLogin

     I tak też robi, nie można instalować starszych wersji. Tyle tylko, że każdemu się wydaje że to jak z PC, pobierasz sterowniki od producenta, instalujesz i gotowe. Nie, to zdecydowanie tak nie wygląda.

  • edi194

   Te urządzenia Google które miały otrzymać update, otrzymały go. Więcej Google nie interesuje.

   • Rataj23

    Google interesuje kwestia fragmentacji systemu więc powinien wymuszac na producentach aktualizacje

 • stark2991

  W Play to i tak wszystko jedno, można nie mieć internetu mimo pełnego zasięgu…

  • DrDisqus

   A gdzie mieszkasz? Bo dwa dni temu miałem kolejny raz taka sytuację – 50% sygnału LTE i wisi. Zwykle na „jednej kresce” śmigało. Play zszedł na psy 🙁

   • stark2991

    Ostatnio mi się takie cuda w Rzeszowie dzieją – pełny zasięg LTE a prędkości rzędu kilkadziesiąt kB/s. Nadajnik zapchany czy co…
    W domu nie jest lepiej, Internet H+ na macierzystym jest nieużywalny

    • DrDisqus

     Ja mam 300 metrów od domu nadajniki LTE wszystkich sieci i tu chodzi ok. Ale już kilometr dalej, teoretycznie przy innym nadajniku LTE często mam problemy. Może zapchany. Cholera wie. Ale ogólnie od stycznia tego roku Play poza własnymi nadajnikaki LTE praktycznie nie działa. W czerwcu uciekam ze wszystkimi numerami chyba do Plusa, bo mam stestowaną jakość. W przeciwieństwie do słabego T-mobile.

 • CezaR

  Szczerze? Bez różnicy.
  Ile razy wchodźcie w dokładne parametry karty SIM aby sprawdzić dBm i asu?
  Większość nawet nie wie ze takie parametry są w stanie sprawdzić w menu tel ? bo kreski na pasku w zupełności wystarczają!
  Poza tym dotyczyć to będzie zapewne telefonów zakupionych od operatora?

  • Łukasz Pająk

   Tylko te kreski wtedy też nie będą miarodajne :). Najprawdopodobniej tak, to będzie dotyczyć brandowanych modeli.

   • Henrar

    Cała zabawa polega na tym, że ta blokada ma działać także na niebrandowanych telefonach po włożeniu do nich karty SIM operatora, który blokuje taki sygnał.

    • CezaR

     Hmm może się nie znam ale co ma karta sim do opcji systemowych? 😉

     • Henrar

      Bo w tym przypadku jest to tak zaprogramowane, że zmiana karty SIM spowoduje blokadę tego.

      Z oryginalnego artykułu:
      „Now, carriers already have the ability to determine what software features users may have access to, though it’s usually limited to their branded devices. For instance, certain carriers hide the mobile data and hotspot quick setting tiles on Samsung Galaxy smartphones, though there’s a way to bring them back. If you bring your own device to a network, though, the restrictions usually have to do with features that are related to network infrastructure rather than software features on your device.

      This change is a bit different, though, as the commit shows that carriers can hide signal strength from users when they simply insert a sim card into their device.”

     • Preza

      Żyjemy w mumii ojropejskiej i na spokojnie znajdą sie tacy pójda w stronę prawa konsumentów to rzetelnej informacji, czy co tam tylko wymyślą. A o jueseju z ich durnymi powodami pozwów trzeba też wspomniej. Ejpl już ma pierwsze pozwy za spowalnienie ajfonów.x