ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei P10

Huawei i Nokia z umową na lata – obustronna pomoc w drodze na szczyt

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Przynajmniej raz w roku wybuchają nowe wojny pomiędzy poszczególnymi firmami. Od lat walczą ze sobą Samsung i Apple, a w tym roku to Qualcomm postanowił walczyć o swoje. Ich przeciwnikiem również stała się amerykańska firma z nadgryzionym jabłuszkiem, jako logo. Zazwyczaj liderzy rynku są atakowani. Jednak zdarzają się wyjątki – taki właśnie nastąpił, gdyż dwóch ogromnych producent postanowiło związać się ze sobą.

Walki w sądach w głównej mierze dotyczą kradzieży lub wykorzystania cudzego patentu. Huawei i Nokia postanowili uniknąć wszelkich niedomówień i zawrzeć ze sobą umowę. Finowie, jako firma, która jest jedną z największych na świecie pod względem liczby patentów, postanowiła udostępnić swoją wiedzę Chińczykom. Trzeci gracz na mobilnym rynku niewątpliwie zyska na tym w zamian oferując odpowiednią zapłatę. Nieoficjalnie mówi się o kwocie w wysokości 100 milionów euro rocznie.

Zobacz też: Czemu Android przestaje się liczyć dla deweloperów?

Nokia zyska wiele. To nie pierwszy raz, gdy Finowie udostępniają swoje patenty. Podobne umowy firma podpisała z Apple, Samsungiem, LG i Xiaomi. W przypadku Amerykanów zaczęło się od rozpraw sądowych. Niemniej jednak w chwili, gdy sieci 5G nadchodzą zgoda na rynku jest ważna – w końcu Nokia jest jedną z najważniejszych firm, odpowiedzialnych za wdrożenie nowej technologii.

źródło: Reuters, GSMArena

Sprawdź najnowsze wpisy