Nokia i aż trzy główne aparaty? Takiego rozwiązania jeszcze nie znamy

Łukasz Pająk Newsy 2017-12-14

Podwójne aparaty stały się standardem. Każdy producent może pochwalić się modelem, który wykorzystuje tego typu rozwiązanie. W jednych przypadkach dotyczy to głównego zestawu do zdjęć i filmów, a w innych to nad wyświetlaczem widzimy dwa „oka” na świat. Czemu nie pójść o krok dalej i nie zastosować trzech matryc, które jednocześnie analizowałyby otoczenie? Takie plotki pojawiły się już w przypadku Nokii i teraz powracają.

Wszystko za sprawą Androida Oreo, który w wersji testowej pojawił się dla „piątki”. Przyjrzenie się bliżej aplikacji aparatu ujawniło, że ta skrywa nieaktywne funkcje. Nokia 5 nie jest topowym modelem i nie robi najlepszych zdjęć na rynku. Z kolei flagowa Nokia 8 nie otrzymała poniższych możliwości, więc wiele wskazuje na to, że te dedykowane są nowemu urządzeniuNokii 8 (2018) lub Nokii 9. Otóż we wspomnianej aplikacji odkryto następujące ustawienia:

Możliwość ustawienia szybkości migawki lub parametru ISO to nic nowego. Z kolei wybór pomiędzy teleobiektywem lub szerokokątnym nigdy wcześniej nie był dostępny w żadnym smartfonie. Te tryby nie są też fizycznie wspierane przez Nokię 8, która posiada monochromatyczną i kolorową matryce, co dodatkowo potwierdza, że są dedykowane nowym urządzeniom.

Zobacz też: Samsung i Apple to drogie firmy? Poznajcie nową propozycję Huawei.

Jeśli Finowie powyższe funkcje nie sprowadzą do sztuczek w oprogramowaniu to wszystko wskazuje na to, że trzy aparaty na tyle obudowy urzeczywistnią się w Nokii 8 (2018) lub Nokii 9. Jeden z tych modeli – lub oba – poznamy najpóźniej 19 stycznia. HMD tego dnia planuje konferencję w Chinach.

źródło: GSMArena • Grzegorz

  I bardzo dobrze, Nokia wie co się dzieje na rynku aparatów i wie też że kompakty odchodzą do Lamusa, tak samo jak lustrzanki, które zostały wyparte przez bezlusterkowce. Fakt, że lustrzanki nie zastąpi byle lepszy aparat a znów ludzie decydujący się na bezlusterkowce, często nie zdają sobie faktu z realnych kosztów w jakie się pakują ani tego, że zabawa nie zaczyna się tu od promocyjnych 2000 zł. Większość marek bije się teraz o wygląd, a dokładnie ramki i ekrany. Zauważyliście że dawno nikt nie mówił o grubości? Bebechy? No cóż. Pojęcie względne, mam Nokia 6, mam Android 7 i odpalam wszystko co znajdę w Google Play więc czy mam powody do narzekania? Mam jeden – aparat i być może nawet nie sam hardware co jego oprogramowanie. W grudniu zeszłego roku szukałem dla żony dobrego telefonu z dużym ekranem i dobrym aparatem, wybór padł na 950XL którą sprzedaliśmy z wiadomych powodów zastępując ją S7 Edge. Gdybym jednak chciał kupić coś do 1500 zł, nadal miałbym problem. Chociaż dziś modeli z dużym ekranem jest znacznie więcej, ale jeszcze w grudniu takich było niewiele. 5.5 cala jest więc standardem i trudno by mi było pogodzić się z czymś mniejszym. Jak widać Nokia ma się dobrze, a przynajmniej nikt nie mówi o tym aby miała problemy. Mało tego, minął rok i firma skutecznie podbija kolejne rynki, podpisuje kolejne duże kontrakty i nadal tworzy telefony oraz planuje kolejne wdrożenia. Wniosek? Nokia wróciła i nic nie wskazuje na to że szybko zniknie z rynku. Firma postawiła sobie 3 cele podczas projektowania każdego z urządzeń i trzyma się tej zasady.

 • OnDaReal

  Był taki fajny patencik lat temu parę, gdzie moduł aparatu miał parę[naście] maleńkich soczewek. Już nie pamiętam co to miało dawać, ale z tego co pamiętam brzmiało bardzo sensownie. Pomysł upadł i widzę ze dziś odradza się „na około”.

  Podoba mi się monochromatyczna matryca w serii P. Podoba mi się zastosowanie szerokiego konta (LG, robisz to dobrze) i tylko „efektu portretowego” nie potrafię zrozumieć, bo jak dla mnie to bezsprzecznie najgłupszy z pomysłów a paradoksalnie najbardziej wymagający.

 • Szymon L

  Było „wincyj rdzeniuf”, jest „wincyj aparatuf”…

 • Tomasz Stępnik

  Może też chodzić o patent który ma bodajże Nokia. Chodzi o oczko aparatu ze zmiennymi „szkłami” umieszczonymi na obrotowej tarczy 🙂

  • Łukasz Pająk

   Czyli Nokia może to wykorzystać.

   • Tomasz Stępnik

    Uważam że wręcz powinna 🙂 Jeżeli wydatki by to w dopracowanej wersji to może to być niezły wabik i powiew świeżości 🙂

    • Asdaf

     będzie się miało co psuć, małe stuknięcie upadek i po aparacie:Px