Dlaczego wiele smartfonów nie uświadczy najważniejszej zmiany w Oreo?

Łukasz Pająk Newsy 2017-12-07

Android Oreo nie jest niczym nowym. System oficjalnie zaprezentowany kilka miesięcy temu wciąż nie jest dostępny na znaczącej liczbie urządzeń, ale niewątpliwie jest to duża aktualizacja. Niedawno Google postanowiło wydać pierwsze istotne poprawki dla „Robocika” i numerek przeskoczył do 8.1. Mimo wszystko nawet bazowa wersja tego systemu wnosi ze sobą rozwiązania, które ukrywają się pod pojęciem projekt Treble. Producenci w końcu mogą oddzielić swoje zmiany od właściwych segmentów systemu, co ma ułatwić wdrażanie kolejnych aktualizacji. Dla nas oznacza to przede wszystkim szybsze otrzymywanie nowości.

Niestety, ale większość znanych nam dzisiaj smartfonów nie uświadczy zalet, wynikających z projektu Treble. Wielu producentów oficjalnie przyznało, że aktualizacja do Androida Oreo nie oznacza, że pomysł Google’a zostanie wdrożony. Wciąż zmiany firm będą integralną częścią systemu. Oficjalne stanowiska w tej sprawie wydała Nokia i OnePlus, ale wiemy też, że Sony Xperia XZ nie wspiera omawianego rozwiązania. Taki los wynika z konieczności poważnych modyfikacji w oprogramowaniu. Co prawda fińskie smartfony korzystają z praktycznie czystego Androida, ale problem tkwi głębiej – w pamięci. Projekt Treble wykorzystuje specjalną partycję systemową, której większość dzisiejszych urządzeń mobilnych nie uwzględnia. Ich zmiana jest praktycznie niewykonalna – szczególnie poprzez bezprzewodową aktualizację.

Zobacz też: Google chce, żebyś oszczędzał swój Internet.

Póki co niewiele smartfonów może pochwalić się wsparciem dla rozwiązania zaproponowanego przez Google w Androidzie Oreo. Z czasem się to zmieni, ale na pierwsze efekty musimy jeszcze poczekać co najmniej rok. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twój telefon wspiera projekt Treble, polecam przeczytanie poradnika Michała.

źródło: Reddit, forum OnePlus, Twitter • Hijinx

  Jeżeli ktoś nie wie jakie nowości niosą kolejne wersje systemu tej dziadowskiej firmy to pomyśli, że ominie go niewiadomo co. A tak naprawdę traci prawie nic. Zmieniają bzdety a trąbią jakby przepisali system.

 • May Czos

  Szybsze otrzymywanie nowości? Raczek poprawki bezpieczeństwa. Nakładki są tak rozbudowane że nawet z Treble niewiele zobaczysz z czystego Androida.

 • Zygmunt Jednooki

  Jeśli mnie pamięć nie myli na Pixelu na nugacie pliki do odtworzenia systemu miały ponad 3gb teraz na Oreo mam 6GB, telefon aktualizowałem po OTA. Da się ? Trwała co prawda dłużej niż zwykle
  ?repartycjonowanie,tworzenie dodatkowej partycji na system A i B? pyk pyk i po sprawie jest Oreo z Treble. Tak więc skłaniam się ku teorii że to tylko pic na wodę.

  • May Czos

   Nie da się. Pixel był wstępnie przygotowany pod Treble i miał obie partycje (tylko nie używał).

 • mico11

  ciekawe czy Galaxy S9 bedzie wspierał Treble… i czy w ogóle wyjdzie z Oreo ? 🙂

  • Łukasz Pająk

   Z pewnością wyjdzie z Oreo. Treble też powinno się pojawić.

   • mico11

    no przyznam, że na S9 czekam z niecierpliwością, bo będzie tym czym powinna być S8 z pomniejszoną dolną ramką i czytnikiem palucha sensowniej umieszczonym na środku pod aparatem, akurat dla mnie w sam raz na przesiadkę z S7

    • Armani

     Uwierz mi, że te cholerne smartfony tak uzależniają że sam czekam z przesiadką z s8 na s9 i mówię to z pełną świadomością że dałem się wciągnąć, bo racjonalności tu brak. Smartfoholizm – to już się dzieje

 • edi194

  Co z tego, że jest OTA? Mogliby dać informacje przy jednej aktualizacji, że do jej przeprowadzenia jest wymagany backup i PC. Ale zmniejszyłoby to partycję /data (które i tak są małe) więc to może być powód :V

  • Tu nie chodzi tylko o backup urządzenia, a o brick telefonu, bo jest tego duże ryzyko. Aby Treble zadziałał, musi pojawić się zupełnie nowa partycja /vendor, na której są podstawowe pliki oraz sterowniki.

   • edi194

    Od tego jest gwarancja. Brick spowodowany OTA powinien być przyjmowany na gwarancję. Kiedyś sporo aktualizacji było robionych tylko przez PC i ludzie jakoś żyli.

    Btw, partycja /vendor nie jest zupełnie nowa, ona istnieje, byłaby tylko powiększona

    • No może i by uznali, ale oni właśnie chcą przed tym uciec, więc się tłumaczą. A partycję /vendor mają niektóre nowe telefony. Starsze prawdopodobnie nie mają.

    • May Czos

     Ale po co producent ma ryzykować masowymi naprawami gwarancyjnymi, może i procesami zbiorowymi wkurzonych klientów? Tym bardziej że masowy klient aktualizacje ma w poważaniu.

  • Pietr

   /data nie jest mała. U mnie np ma ponad 50GB. :3

 • Pietr

  Skoro Xiaomi potrafiło stworzyć odpowiedni skrypt na scalanie 2 partycji i jeszcze inni developerzy z XDA którzy potrafili zrobić skrypt który rozszerza inną partycję. Więc to taki przysłowiowy „pic na wodę” że nie da się tego zrobić. Da się, ale na rozszerzenie pewnie wymagane jest wyczyszczenie pamięci więc dlatego zapewne nie chcą tego robić.

  • Wszystko zależy jakie to są partycje. Niektóre nie mogą zostać wymazane, bo na nich znajdują się pliki fabryczne jak np. /efs (IMEI, MAC, GPS, itd.). Xiaomi nie musiało pewnie dużo robić, bo oni mają 2 partycje /system na starcie. XDA pewnie i tak na to coś zaradzi, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, ale nie będzie to oficjalne rozwiązanie. Z XDA dostaniesz ostrzeżenie, że robisz na własną odpowiedzialność, a producent nie może ryzykować na taką skalę.
   Dodać można również, że albo wszyscy musieliby zrobić taką modyfikację, albo nikt. Programiści raczej nie będą się poświęcać w tworzeniu 2 wersji w przypadku, gdyby ktoś zrobił schemat partycji z Treble.x