Face ID złamane!

mm Mariusz Nowak Newsy 2017-11-13

Podczas wrześniowej konferencji, Apple zapierało się, że Face ID – nowy system odblokowywania iPhone’a będzie bardzo trudny do złamania. Według Amerykanów, trójwymiarowy skaner twarzy zapewnia znacznie lepszą ochronę naszych danych niż czytnik linii papilarnych. Apple poinformowało wtedy, że największym zagrożeniem dla Face ID jest nasz brat bliźniak, a zabezpieczenie nie podda się nawet w przypadku użycia realistycznej maski skonstruowanej przez specjalistów z Holywood.

Zobacz także: Polska cena LG V30!

W zaledwie kilka dni po premierze nowego smartfonu Apple, zabezpieczenie zostało jednak złamane. Okazało się, że spece z Holywood nie byli potrzebni. Dokonała tego wietnamska firma zabezpieczeniowa Bkav. Zdeterminowani pracownicy firmy stworzyli maskę, przy pomocy, której odblokowali iPhone’a X.

Maska została wykonana między innymi przy pomocy drukarki 3D. Do jej zbudowania użyto specjalnie skonstruowanego szkieletu 3D, nos i niektóre elementy twarzy wykonano z silikonu. Wykorzystano oprócz tego, sporo makijażu oraz wydruki otwartych oczu. Koszt wyprodukowania takiej maski to około $150. Czy normalny użytkownik ma się czego obawiać? Prawdopodobnie nie. Maska jest raczej dowodem na możliwość złamania nawet takiego skomplikowanego zabezpieczenia. Samo jej stworzenie jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Oczywiście, żeby można było wyprodukować taki element musielibyśmy mieć „obok” żywą osobę. Nie jest możliwe stworzyć maskę ze zdjęcia. Bkav zwraca uwagę, że Face ID da się złamać i nie powinien być używany przez osoby szczególnie narażone na ataki.

Źródło: phonearena, bkav • Marucins

  To było do przewidzenia. Co to nie Apple opowiadało. Z czego te ich telefony nie miały być zrobione.
  A wy myśleliście że teraz będzie inaczej?
  It’s Not a Bug, It’s a Feature!

 • O kand dupy potłuc te zabezpieczenia, nie ma to to jak stary dobry pin. Na imprezie kumpel padł i jego iphona bez problemu odblokowaliśmy korzystając z tego że śpi, telefon, konta bankowe, aplikacje wszystko otwarte … odciski palców czy skanowanie twarzy, oka to powinno być tylko jako uzupełnienie pinu czy zygzaka.

  • stark2991

   Pin i wzór bardzo łatwo podejrzeć gdy ktoś siedzi obok. Nie ma metody idealnej

  • kaliente

   A czym jest? Przecież możesz wykonać tylko skanów, po kilku próbach telefon poprosi o pin. Dodatkowo może odcisk odblokujesz gdy ktoś jest nieprzytomny albo śpi, ale już FaceID nie zadziała.

 • Patryk

  A tutaj coś dla wszystkich którzy piszą ściemy, że face id działa w ciemnych okularach
  https://youtu.be/-7dTzc8kTOY

 • kaliente

  Nie cieszyłbym się tak bardzo bo ten filmik jest mocno naciągany. Nie widać momentu rejestracji żywej twarzy i potem odblokowania iPhona za pomocą maski. Mogli równie dobrze od razu zarejestrować FaceID maską z wyłączoną funkcja attention awareness (wykrywa ruch galek ocznych aby ocenić czy twarz należy do żywego człowieka). Dodatkowo cos jest nie tak z interfejsem, bo nie ma charakterystycznego symbolu kłódki obecnego zawsze przy FaceID unlock. Wszystko to śmierdzi na kilometr próba wybicia się hasłem „jako pierwsi złamaliśmy nowego iPhona X”. Sorry, ale nie. FaceID na pewno zostanie złamane jak TouchID ale to nie ten moment jeszcze.

  • LCD

   Film tutaj mi się nie wyświetla, ale jak oglądałem go na niebezpieczniku to koleś po wyjęciu telefonu z uchwytu na biurku odblokował go swoją twarzą. Ale filmik trochę sztucznie wygląda więc jak z prawdziwością to może się okaże za parę dni czy faktycznie fejk czy jednak sposób jest. Coś musi być na rzeczy skoro rozpoznaje z częściowo zasłoniętą twarzą, w okularach itp. Może jakaś korekta błędów, którą można odpowiednio pokierować.

 • kasper53

  Z czyjegoś zdjęcia nie jest możliwe stworzenie maski twierdzą wietnamczycy, ale podejrzewam ze z nagrania filmiku twarzy danej osoby już tak 🙂

  • kaliente

   Gdyby tak było, to FaceID nie wymagałoby rzutników podczerwieni i skanera, wystarczyłby zwykły aparat.

 • Maurycy Orlik

  Czyli wystarczy, że mnie porwą, i skorzystają ze swojej bogatej wiedzi, przez 5 dni roboczych będą mi odtwarzać mordę, zakładając, że będę współpracował. Przecież jeden porządny strzał z prawego sierpowego i twarz już nie ta! Ale powiedzmy, że jest maska i co? I dupa, bo przez ten czas po 2-3 spojrzeniach obcej osoby na mój telefon, iPhone będzie rządał podania passcode…

  Jak mawiał klasyk – „…i cały misterny plan też w pizdu.”

  Ale jest tytuł! Nic nie złamali. Zrobili kopie twarzy 1:1. Kopie palca do touchID można taśma klejącą wykonać…

  • RS2_15237_THE_END

   daj link do złamania touchid taśmą, ciekawy jestem

   • Maurycy Orlik

    Masz telefon z czytnikiem linii papilarnych? Odciśnij porządnie palec ma taśmie i się pobaw przyduszając ją innym palcem. Działa. Ale to tak samo bez sensu, bo kto mi to zrobi?! Do tego działa bardzo rzadko. Praktycznie zawsze jako pierwsze wolało o pin po kilku nieudanych próbach. Tak samo taśma jest bez sensu, jak „złamanie” maską. Jak zgubie/ukradną mi iPhone to mogą go tylko na części puścić, a o cała zawartość mogę być w 100% spokojny.

    • RS2_15237_THE_END

     W wolnym czasie potestuje, myślałem, że to będzie trudniejsze

  • Nie chodzi o to co trzeba zrobić by złamać Face ID, a raczej o to, że miało być nie do złamania nawet przy użyciu masek z Holywood – a one kosztują kilkunastokrotnie więcej.

 • Pabliell

  Bliźniaki bez problemu potrafią odblokować FaceID swojego rodzeństwa, natomiast czytnik odcisków palców potrafi ich odróżnić.
  Z tą technologią jest tak samo jak z innymi rzeczami przedstawionymi przez Apple. Apple mówi „nowe jest lepsze”, a wszyscy powtarzają jak mantrę.

  • Karol Makowski

   Każdy ma inny odcisk palca
   Nie ma osoby z takim samym odciskiem
   Nawet bliźniacy

   • Takaszi

    Nie ogarnąłeś, chodzi o twarz, bliźniaczo podobną.

    • Karol Makowski

     Ty nie ogarnąłeś że odpowiadałem @Pabliell

   • stark2991

    I właśnie dlatego odcisk palca to lepsze zabezpieczeniex