Zamiast listów poleconych, sprawdź maila – to e-Doręczenia

Newsy

Zapewne każdy z Was korzystał z usług poczty. Doskonale powinniście wiedzieć, że spotkanie listonosza jest bardzo ciężkie. Zazwyczaj mijamy się w drzwiach, wychodząc do pracy, a wracając zastajemy awizo w skrzynce. Kolejny list polecony do odebrania, których rocznie wysyłanych jest ponad 100 milionów. Niecała ćwierć z tej sumy to prywatne przesyłki. Większość stanowią przesyłki sądowe – 57 milionów sztuk rocznie. To nieekonomicznie, nieekologiczne i należy ten stan zmienić.

Dlatego powstał projekt e-Doręczenia, czyli uniwersalna usługa zaufania świadczona przez zaufaną trzecią stronę dostawcę usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Przekładając to na bardziej zrozumiały język – wszelkie listy polecone będzie można i wysyłać za pomocą e-skrzynki. Celem jest bezpieczeństwo, skuteczność, niezawodność i interoperacyjność. Usługa ma być przyjazna dla użytkownika. Koszty utrzymania nowego systemu mają wynosić 1,5 mln złotych. Dużo? Szacowana oszczędność w administracji publicznej to niemalże 106,5 mln złotych. Projekt e-Doręczeń dopiero startuje, ale już poznaliśmy harmonogram realizacji:

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]
  • IV kwartał 2017 r. – Przygotowane i zweryfikowane założenia projektu oraz jego budżet
  • I kwartał 2018 r. – Dzielimy się ustaloną koncepcją rozwiązania ze społeczeństwem
  • II kwartał 2018 r. – Przygotowane otoczenie prawne i ugruntowana współpraca z partnerami
  • III kwartał 2018 r. – Zabezpieczone źródło finansowania projektu z PO PC
  • IV kwartał 2018 r. – e-Skrzynka wydzielona z ePUAP
  • I kwartał 2019 r. – Ustawa wchodzi w życie, a wraz z nią są gotowe e-Doręczenia

Ministerstwo Cyfryzacji, współpracując z Ministerstwami: Sprawiedliwości, Rozwoju, Finansów i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, ma kolejną szansę ułatwić nam życie. Inicjowanie wszelkich spraw urzędowych z domu i odpowiedzi bez konieczności chodzenia na pocztę – nic tylko kibicować takim ułatwieniom.

Zobacz też: Co dostaniecie w najtańszej ofercie u polskich operatorów?

To nie pierwszy tego typu projekt. Kibicujemy CEPiKowi, e-Dokumentom i innym. Jeśli zaciekawiło Was e-Doręczenie to koniecznie sprawdźcie inne plany Ministerstwa Cyfryzacji.

 

 

źródło: GOV


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x