Google jest obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na całym świecie i raczej nieprędko się to zmieni – dzięki dobremu marketingowi, świetnym algorytmom wyszukiwania oraz wielu bezpłatnym usługom z oferty giganta z Mountain View korzysta już niemal każdy. Niektóre reguły wyszukiwania ustalone zostały wiele lat temu i aż do dziś korzystało z nich wielu użytkowników – aby uzyskać wyniki dla innego kraju, wystarczyło skorzystać z alternatywnej strony Google’a, np. z Google.co.uk, by uzyskać identyczne rezultaty jak obywatele Wielkiej Brytanii. Dziś jednak jesteśmy zmuszeni pożegnać się z tym udogodnieniem.

Dlaczego nadeszła pora na zmiany?

O nowej aktualizacji zasad wyszukiwania zostaliśmy poinformowani przez giganta z Mountain View na łamach bloga firmy. Od teraz (aktualizacja nie dotarła jeszcze do wszystkich użytkowników, ale powoli jest wdrażana) wyniki wyszukiwania na wszystkich domenach Google’a będą dostosowane do realnej lokalizacji użytkownika. Zmiana ta argumentowana jest tym, że aż 20% wszystkich wyszukiwań w Google’u dotyczy miejsca, w którym aktualnie przebywa użytkownik. Dzięki tej aktualizacji osoby, które wyjadą na wakacje za granicę, będą mogły uzyskać poprawne wyniki wyszukiwania (np. kawiarni) bez konieczności wpisywania swojej lokalizacji.

Zobacz też: Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet?

Jak uzyskać wyniki wyszukiwania z innego kraju?

Na całe szczęście Google nie pozbawiło nas kompletnie możliwości oglądania wyników wyświetlanych dla obywateli innego kraju. Niestety, w tym celu należy teraz w ustawieniach wyszukiwania zmienić region uzyskiwanych wyników, a uzyskany efekt będzie identyczny z tym wyświetlanym jeszcze kilka dni temu po zmianie domeny wyszukiwarki. Gigant z Mountain View podkreśla, że zmiana regionu uzyskiwanych wyników nie będzie wpływać na kwestie prawne (np. wyniki ukryte zgodnie z prawem unijnym).

Źródło: Blog Google

Grafiki pochodzą z AndroidPolice, marketingland, digitaltrends.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.