Tak się to robi – Xperia XZ Premium z Androidem Oreo!

Adrian Celej Newsy 2017-10-23

Temat aktualizacji drażni producentów smartfonów. Zazwyczaj albo musimy czekać miesiącami na wydanie paczki z nową wersją Androida, albo zwyczajnie nigdy jej nie dostaniemy. Sony już jakiś czas temu pokazało, że nowa wersja Androida nie jest im obca, wydając pierwszy telefon z fabrycznie zainstalowanym Oreo. Dziś, (nie licząc Pixeli) Sony również jako pierwszy producent udostępniło aktualizację dla swojego flagowca.

Na początek Xperia XZ Premium

Sony rozpoczęło proces aktualizacji właśnie od Xperii XZ Premium, jednak stosowne paczki pojawią się także w innych urządzeniach. Oto lista najważniejszych zmian i nowych funkcji w oprogramowaniu.

 • Kreator 3D – jest to narzędzie pozwalające skanować obiekty przy pomocy smartfona. W ten sposób otrzymamy cyfrowy model obiektu, który możemy przenieść do programów pozwalających na edycję grafiki 3D lub np. wydrukować.
 • Rejestrowanie predykcyjne – funkcja ta rejestruje obraz z kamery w momencie wykrycia uśmiechu, zanim zostanie naciśnięty spust migawki. Wykonywane są 4 zdjęcia, spośród których możemy wybrać najlepsze ujęcie.
 • Autofocus ciągły – aparat śledzi poruszające się obiekty i na bieżąco poprawia ostrość obrazu.
 • Udoskonalona jakość dźwięku – ulepszone zostało strojenie przednich głośników stereofonicznych, ponad to pojawiło się wsparcie dla standardu aptX HD audio, dzięki czemu znacznie poprawi się jakość dźwięku w słuchawkach Bluetooth.

Zobacz też: [Recenzja] Sony Xperia XZ Premium – ideał jest coraz bliżej

Kiedy?

Chociaż Sony udostępniło aktualizację, to nie wszystkie smartfony otrzymają ją w tym samym czasie. Urządzenia kupione w sklepie wkrótce powinny o niej poinformować. Telefony od operatorów mogą czekać na aktualizację nawet kilka tygodni.

Źródło: Blog Sony • cherrz

  Brawo, szkoda tylko że telefon wygląda jak z 2012 roku, no ale chociaż nowy Android jest.

  • Piotr Zet

   Jakoś mi to nie przeszkadza. Po za tym to nie tylko wygląd się liczy. Cóż z tego że S8 jest taka skoro ergonomii żadnej nie ma i ile chodź by trzeba czekać na aktualizację

 • Daniel Kurkowski

  Gdyby nie to że A5 Samsunga otrzymałem w prezencie, to Sony byłby teraz mój. Nigdy nie miałem ich smartfonów a widzę że warto. Żaden chińczyk choćby miał nie wiem jakie bebechy nie przekona mnie. A japończyk to jednak japończyk?

 • Marucins

  Gdyby specyfikacja była ciekawsza (głownie RAM) i troszkę inne podejście do ROOTA (mniej restrykcyjne, bardziej przyjazne i łatwiejsze) byłby to mój pierwszy Android-Phone.

  • kewert

   A co jest nie tak ze specyfikacją? Przecież to jest flagowiec. 4GB RAM w zupełności wystarczy do wszystkiego, nawet powiedziałbym, że jest aż nadto zwłaszcza, że często mam włączone nawet 50 kart w chrome, a telefon działa bez zająknięcia. Akurat Sony jest bardzo przyjazne w kwestii modyfikacji oprogramowania, więc nie wiem o co Ci chodzi.

   • Marucins

    🙂 Jakbym słyszał mantrę wyznawców Apple jakoby 1 Gb w 6-stkach jest w zupełności OK. Właśnie nie jest OK.
    A przy masowej produkcji 4 GB obecnie jest na tyle tanie że producenci ładują te kości do nieprzytomności. Ja nie muszę przykładać do tego ręki. Jak Ci pasuje to OK.

    • kewert

     Ok ale powiedz szczerze. Jeśli telefon działa bardzo dobrze przy 4GB to jaki jest powód narzekań na to? Gdyby było nawet te 6GB to różnica byłaby tylko taka, że mógłbyś mieć kilka więcej aplikacji w tle. Inna kwestia, że XZ Premium ma lekką nakładkę, sporo mniej zasobożerną jak np. ma Galaxy S8.

     • Marucins

      W Samsunga to ja nawet nie chcę wchodzić. Mimo posiadania masy sprzętu AGD tej firmy.

      Nie podoba mi się lokalizacja czytnika. Właśnie… Ja wolę mieć go z przodu. A w ostateczności mógłby być z boku, tak aby nie podnosić słuchawki aby np. odczytać wiadomości czy coś sprawdzić.
      Myślałem jeszcze nam HTC U11 – ale kwestia bumeranga zdyskwalifikowała ten model.

  • Piotrek

   Wszystkie tegoroczne flagowce za wyjątkiem chińskich i Note 8 mają 4 GB RAM, choć też chętnie zobaczyłbym w wersji Premium 6 GB. Co do roota to łatwo się go robi na urządzeniach Sony i producent daje możliwość odblokowania bootloadera itp., ale kosztem gwarancji.

   • Marucins

    Nie wiem czy łatwo. Na dwa telefony od Sony M4 i Z2 tylko z Z2 nie miałem problemów.

    • Piotrek

     Ja nie miałem problemów z Z1, Z3, Z3 Compact, X i XZs. Wszystko dzięki poradnikom na xperiasite.pl

     • Marucins

      Przyznam się że mam możliwość wymiany słuchawki.
      Pozostaje kwestia na co, albo kompletnie darować „tasowanie” w tym roku. (na stanie mam OP5).

     • Piotrek

      Nie ma sensu zmiana, jak masz OP5. Samsung ma zaprezentować Galaxy S9 nieco wcześniej a poza tym Sony ma zrezygnować z wyglądu OmniBalance na rzecz Mirai, ale nie wiemy nic jak to będzie wyglądać.

 • Dawid Doker Król

  Dawac juz aktualizacje, mam nadzieję ze w ?? szybko będzie

 • Piotrek

  W przypadku Sony najpierw Update pojawia się dla Orange i T-Mobile, później są urządzenia z wolnej sprzedaży (CE1), następnie Plus, a na końcu Play.x