OnePlus przyznaje się do zbierania danych użytkowników, obiecuje przestać

mm Michał Derej Newsy 2017-10-14

OnePlus to firma, która ostatnio znalazła się na celowniku wszystkich osób ceniących sobie prywatność. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że to chińskie przedsiębiorstwo zbierało prywatne dane użytkowników, o czym kilka dni temu pisał Łukasz. Wczoraj OnePlus wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia całą sytuację.

Jakie dane o użytkownikach były zbierane?

OnePlus zbierał dość dużo prywatnych danych o swoich użytkownikach. Poniżej przedstawiam Wam dokładnie, jakie informacje przesyłane były na serwery producenta:

  • IMEI,
  • model,
  • numery telefonów,
  • adresy MAC,
  • nazwy sieci komórkowych,
  • szczegóły prywatnych sieci bezprzewodowych,
  • dokładny czas otwarcia i zamknięcia kolejnych aplikacji,
  • polecenia wykonywane wewnątrz różnych programów.

Jak tłumaczy się producent?

Z oficjalnego oświadczenia OnePlus, które w sieci pojawiło się wczoraj, wynika, że producent zbiera dwa typy danych – informacje statystyczne na temat użytkowania systemu oraz dane na temat urządzenia. Według przedstawiciela firmy są one konieczne do lepszego zrozumienia funkcjonowania systemu oraz do usprawniania działania oprogramowania.

Okazuje się, że użytkownicy smartfonów OnePlus mogą wypisać się z wysyłania anonimowych danych statystycznych na serwery firmy – można to zrobić w zakładce Ustawienia > Zaawansowane. Niestety w tej chwili producent nie pozwala na zrezygnowanie z przesyłania informacji na temat urządzenia, niezbędnych do zapewnienia „wsparcia posprzedażowego”.

Co dalej?

Przedstawiciel OnePlus wyjaśnił, że producent zakończy zbieranie danych na temat urządzenia do końca października, a wraz z kolejną aktualizacją do kreatora instalacji systemu dodane zostanie okienko, w którym użytkownik będzie mógł wyrazić zgodę na przesyłanie informacji na temat swojego urządzenia. Dodatkowo OnePlus kategorycznie rezygnuje ze zbierania numerów telefonów, adresów MAC oraz informacji na temat Wi-Fi.

Czytaj więcej

Źródło: Fora OnePlus

x