OnePlus przyznaje się do zbierania danych użytkowników, obiecuje przestać

mm Michał Derej Newsy 2017-10-14

OnePlus to firma, która ostatnio znalazła się na celowniku wszystkich osób ceniących sobie prywatność. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że to chińskie przedsiębiorstwo zbierało prywatne dane użytkowników, o czym kilka dni temu pisał Łukasz. Wczoraj OnePlus wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia całą sytuację.

Jakie dane o użytkownikach były zbierane?

OnePlus zbierał dość dużo prywatnych danych o swoich użytkownikach. Poniżej przedstawiam Wam dokładnie, jakie informacje przesyłane były na serwery producenta:

 • IMEI,
 • model,
 • numery telefonów,
 • adresy MAC,
 • nazwy sieci komórkowych,
 • szczegóły prywatnych sieci bezprzewodowych,
 • dokładny czas otwarcia i zamknięcia kolejnych aplikacji,
 • polecenia wykonywane wewnątrz różnych programów.

Jak tłumaczy się producent?

Z oficjalnego oświadczenia OnePlus, które w sieci pojawiło się wczoraj, wynika, że producent zbiera dwa typy danych – informacje statystyczne na temat użytkowania systemu oraz dane na temat urządzenia. Według przedstawiciela firmy są one konieczne do lepszego zrozumienia funkcjonowania systemu oraz do usprawniania działania oprogramowania.

Okazuje się, że użytkownicy smartfonów OnePlus mogą wypisać się z wysyłania anonimowych danych statystycznych na serwery firmy – można to zrobić w zakładce Ustawienia > Zaawansowane. Niestety w tej chwili producent nie pozwala na zrezygnowanie z przesyłania informacji na temat urządzenia, niezbędnych do zapewnienia „wsparcia posprzedażowego”.

Co dalej?

Przedstawiciel OnePlus wyjaśnił, że producent zakończy zbieranie danych na temat urządzenia do końca października, a wraz z kolejną aktualizacją do kreatora instalacji systemu dodane zostanie okienko, w którym użytkownik będzie mógł wyrazić zgodę na przesyłanie informacji na temat swojego urządzenia. Dodatkowo OnePlus kategorycznie rezygnuje ze zbierania numerów telefonów, adresów MAC oraz informacji na temat Wi-Fi.

Czytaj więcej

Źródło: Fora OnePlus • Łukasz Szlęzak

  Kuźwa, ludzie. Jak konfigurujecie wstępnie Andka na OnePlusie to jest pytanie czy zgadzacie się na dołączenie do programu doświadczenia użytkowania. Nie czytacie i akceptujecie wszystko jak leci i robicie później sztuczne problemy. Wystarczy wejść w zaawansowane i wyłączyć to jak wam nie pasuje

 • stark2991

  Aha, czyli jak nikt nie widzi to jedziemy całą parą i ciągniemy ile się da, ale jak ktoś złapie za rękę to oj nie, my niewinni, już nie będziemy. Jakie to typowe.
  Ten gość co to wykrył powinien się teraz zabrać za Samsungi czy Huaweie, no i #xiaomilepsze 🙂

 • Fox

  Czyli raz mówią, że te dane były potrzebne do zrozumienia(!?) działania systemu i urządzenia a potem mówią, że umożliwią wyłączenie tego, czyli co już przestały być te dane potrzebne?

  Lecą w wała i tyle, ale prawda jest taka, że ciężko dzisiaj znaleźć firmę która nie zbiera o nas danych więcej niż powinna, po prostu nie wszystkich przyłapano.
  Co nie zmienia faktu, że nie powinno być to dozwolone.

 • Marucins

  Pierwszy tel. z Androidem i padło na OnePlusa…. A po kilku miesiącach taka niespodzianka. Bezczelny wał.
  Nie są wcale lepsi od Apple.

  • radeon hade

   No to teraz masz jednym słowem bardzo, bardzo ale to bardzo przerąbane
   Nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak musisz się czuć, nwm co bym na twoim miejscu zrobił

   • Marucins

    Nie to że bardzo 🙂
    Ale fakt że cwaniactwo jest wszędzie i nie zależnie od szczebla sprzedanych urządzeń – czy będą to setki miliony czy tylko dziesiątki…x