ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mobilna platforma do testowania leków leżąca na stole

Miniaturowa platforma do testowania leków ograniczy testy na żywych organizmach

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Nauka

Miniaturowa platforma do testowania leków to jeden z najnowszych wynalazków badaczy z Politechniki Śląskiej. Urządzenie zawiera hydrożel pozwalający imitować warunki panujące w ludzkim organizmie. Platforma pozwala w bezpieczny sposób sprawdzić, jak dana substancja wpływa na organizm oraz na komórki nowotworowe.

Jak działa miniaturowa platforma do testowania leków?

mobilna platforma do testowania leków leżąca na stole
fot. Maciej Mutwil/Politechnika Śląska

Zaprojektowana przez naukowców platforma nosi nazwę Mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach. Umożliwia m.in. prowadzenie długotrwałych hodowli komórkowych, dostarczając do komórek substancje odżywcze z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji. Platforma pozwala sprawdzić, jaki wpływ na ludzki organizm oraz na komórki nowotworowe ma dana substancja.

Urządzenie pozwala ograniczyć testy na żywych organizmach i jest w stanie przyspieszyć wdrożenie poszczególnych leków na rynek. Może być szczególnie przydatne w ośrodkach naukowych i medycznych w pierwszych fazach badań danego leku, gdy nie powinno się sprawdzać skuteczności preparatu właśnie na żywych organizmach. Podobne systemy są rozwijane również w innych regionach świata, jednak, jak zaznacza prof. PŚ Sebastian Student, jeden z autorów wynalazku, dyrektor Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej, polski wynalazek wyróżnia się hydrożelem. To właśnie ten składnik pozwala imitować warunki, które panują w ludzkim organizmie.

Zaprojektowane urządzenie jest mikroukładem o wielkości 1×1 cm. W skład zespołu, który pracował nad wynalazkiem, weszły następujące osoby: dr hab. inż. Sebastian Student, dr hab. inż. Ilona Wandzik, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, dr inż. Małgorzata Milewska, dr inż. Kazimierz Gut, dr inż. Maria Gracka. Mikroukład do hodowli komórek jest pierwszym z innowacyjnych wynalazków zaprezentowanych przez Politechnikę Śląską w ramach cyklu TOP 100 Innovations.

W grupie 100 innowacyjnych projektów znalazły się rozwiązania, które mają największą szansę na komercjalizację i które pochodzą ze wszystkich sześciu priorytetowych obszarów badawczych naszej uczelni. Dzięki wyodrębnieniu tej grupy zwiększamy szansę na znalezienie rzeczywistych odbiorców naszych rozwiązań – mówi prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

źródło: Facebook/Politechnika Śląska, Nauka w Polsce, zdjęcie główne: Maciej Mutwil/Politechnika Śląska

Sprawdź najnowsze wpisy