ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Miniaturowa komora serca prosto z… laboratorium – wyhodowali ją naukowcy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Nauka

Naukowcy z Kanady wyhodowali organ, jakim jest miniaturowa komora serca. Sprawnie pompuje ona podawaną do niej ciecz. Organ pozwoli na badanie komórek serca, jego tkanek i funkcji jako narządu, a także poszukiwanie nowych leków i terapii.

Miniaturowa komora serca z laboratorium

fot. Robina Weermeijer/Unsplash

Zespół z University of Toronto wyhodował miniaturowy, zbudowany z żywych komórek model lewej komory serca człowieka. Współautorka dokonania, Sargol Okhovatian wyjaśnia, że model umożliwia pomiar wypompowywanej cieczy następujący wraz ze skurczem komory, a także sprawdzenie ciśnienia tego płynu.

Organ wyhodowany w laboratorium może więc przydać się w dalszych badaniach, bo ma przewagę nad dotychczas dostępnymi rozwiązaniami. Uszkodzone serce pobrane od pacjenta nie jest już aktywne i trudno je badać, laboratoryjne kultury tkankowe nie oddają w pełni struktury narządu, a badanie narządów zwierząt można uznać za nieetyczne. Poza tym różnią się one od organów, które mają ludzie.

Dzięki naszemu modelowi można badać nie tylko funkcje komórek, ale także tkanek i narządu i to bez inwazyjnych zabiegów chirurgicznych czy eksperymentów na zwierzętach. Możemy go także wykorzystać do przesiewowych testów dużych bibliotek potencjalnych leków – mówi prof. Milica Radisic, współautorka publikacji, która ukazała się w czasopiśmie Advanced Biology.

Uzyskany przez naukowców model ma postać potrójnej warstwy synchronicznie kurczących się komórek serca ułożonych w kształt komory o wewnętrznej średnicy 0,5 mm i długości ok. 1 mm. Badacze zwracają uwagę, że to mniej więcej takie rozmiary, jakie ma komora serca ludzkiego płodu w 19. tygodniu ciąży.

Dotychczas uzyskiwane modele komory serca praktycznie zawsze składały się z jednej warstwy komórek. Tym razem uzyskano potrójną warstwę. Prawdziwe serce człowieka ma takich warstw 11. Wyhodowany model jest w stanie wygenerować 5% ciśnienia, które wytwarza prawdziwe serce. Według naukowców to jednak normalne, biorąc pod uwagę zastosowaną skalę. W przyszłości do modelu mają być dodane naczynia krwionośne. To może pozwolić zwiększyć liczbę warstw komórek oraz siłę pracy komory.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Ali Hajiluyi/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy