ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
skarb odnaleziony pod Lubaniem

Średniowieczny skarb odnaleziony pod Lubaniem – to lepsze, niż Złoty Pociąg!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Nauka

Pamiętacie jeszcze szał na Złoty Pociąg? No cóż, tutaj mamy do czynienia z czymś jeszcze lepszym — a co ważniejsze: niespodziewanym i namacalnym. Otóż chodzi tu o średniowieczny skarb odnaleziony pod Lubaniem. Dokonało tego Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc: Sekcja Detektorystów — Lubań. Jest to efekt długiej i mozolnej pracy pasjonatów, którzy przez długi czas przeszukiwali te tereny. Kilka dni temu środowiskiem wstrząsnęła informacja, kiedy  poszukiwacz Artur Troncik posługujący się pseudonimem Saper odnalazł w tej okolicy depozyt składający się ze srebrnej zastawy stołowej. Jednak odkrycie Stowarzyszenia okazało się starsze i znacznie cenniejsze.

Średniowieczny skarb odnaleziony pod Lubaniem

Skarb został odkryty zaledwie dwa dni temu, czyli 06.07.2022 podczas zorganizowanych poszukiwań zabytków, które rzecz jasna odbyły się za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze. Warto o tym pamiętać, ponieważ samodzielnie poszukiwanie zabytków jest w Polsce przestępstwem. Tuż po odnalezieniu depozytu grupa uznała, że przed jego wykopaniem konieczne jest wezwanie archeologów — aby ci mogli go zbadać w stanie jak najmniej naruszonym. Wedle ich wstępnych ustaleń skarb odnaleziony pod Lubaniem pochodzi z XIII wieku.

Są nimi Brakteaty, czyli jednostronnie bite monety. W skład znalezionego skarbu wchodzą:

  • 953 sztuki monet całych, lub nieznacznie uszkodzonych.
  • 220 sztuk monet siekanych połówek.
  • 315 sztuk różnej wielkości fragmentów monet.
  • Fragment ozdoby srebrnej.
  • Kawałek zwiniętej srebrnej blaszki.
  • Fragment kwadratowej blaszki srebrnej.
  • Gródka srebra.

Odnaleziony skarb ma wartość nawet kilkuset tysięcy złotych, chociaż na dokładniejszą wycenę będzie trzeba jeszcze poczekać. Sami znalazcy mają nadzieję, że skarb trafi do Muzeum w Lubaniu. Jest to jednak decyzja, którą podejmie konserwator zabytków przypisany do tego obszaru.

Średniowieczny skarb odnaleziony pod Lubaniem – to możliwe tylko dzięki technologii

Skarb został odnaleziony w lesie i najprawdopodobniej mógłby zostać odkryty tylko podczas robót ziemnych, co mogłoby się wiązać z jego uszkodzeniem. A to dlatego, że nie istniały przesłanki, aby w miejscu tym odnaleźć zakopane monety. Odkrycie go było możliwe tylko dzięki szczęściu i detektorom metali. Pamiętajcie jednak, że samodzielne poszukiwania skarbów są w Polsce nielegalne. Jeśli ktoś chce rozpocząć przygodę z poszukiwaniem skarbów, to przede wszystkim powinien się skontaktować z Polskim Związkiem Eksploratorów, oraz dobrze poznać prawo dotyczące poszukiwań — w przeciwnym wypadku może zostać nawet aresztowany. Aby jednak nie kończyć tego negatywnym akcentem, warto dodać, że odkrywcy skarbu zamierzają wnioskować o znaleźne. Miejmy nadzieję, że to zostanie im przyznane.

Źródło: YouTube

Sprawdź najnowsze wpisy