ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Grafen zabezpiecza elektronikę lepiej niż grafit? Tak twierdzą naukowcy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Nauka

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wykazali, że grafen zabezpiecza elektronikę lepiej od grafitu. Zamiana tych pierwiastków zdecydowanie zmniejsza poziom odbijanego promieniowania mikrofalowego. Publikacja na ten temat ukazała się już w czasopiśmie naukowym Energies.

Jak grafen zabezpiecza elektronikę?

fot. Terry Vlisidis/Unsplash

Naukowcy z Wydziału Elektroniki WAT: prof. dr hab. inż. Roman Kubacki, dr inż. Rafał Przesmycki i dr hab. inż. Dariusz Laskowski oraz badaczka Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz – dr hab. Ludwika Lipińska dokonali porównania własności odbijających promieniowania mikrofalowego warstwy grafitu oraz grafenu użytych do zabezpieczania urządzeń elektronicznych.

Okazało się, że grafit odbija ponad 90% padającej energii mikrofalowej, co jest niekorzystnym zjawiskiem. Grafen odbija natomiast 80% padającej energii, a w dodatku czynnik ten da się zmniejszyć do 70% w wyniku zjawiska fali stojącej w tym materiale. Współczynnik odbicia energii mikrofalowej stanowi istotny parametr absorberów, które wykorzystuje się do zabezpieczenia urządzeń elektronicznych przed uszkodzeniem w silnych polach mikrofalowych.

Dobry absorber powinien w dużym stopniu pochłaniać energię padającego promieniowania mikrofalowego i w jak najmniejszym stopniu odbijać padające promieniowanie. Problem w tym, że powszechnie stosowane absorbery zbudowane są na bazie grafitu. Grafit dobrze pochłania mikrofale, ale bardzo duża część tego promieniowania jest odbijana. Zastosowanie grafenu zdecydowanie zmniejsza poziom odbijanego promieniowania mikrofalowego – wyjaśnia prof. Roman Kubacki, jeden z autorów artykułu w czasopiśmie Energies, cytowany na stronie WAT.

Wychodzi więc na to, że absorbery zabezpieczające urządzenia elektroniczne będą skuteczniejsze, jeśli zamiast grafitu zastosuje się w nich grafen. Ten pierwiastek jest w stanie zmniejszyć odbijane promieniowanie mikrofalowe, które okazuje się problematyczne.

Poprawnie pracujące urządzenie elektryczne lub elektroniczne nie powinno zaburzać pola elektromagnetycznego i w efekcie zakłócać pracy innych urządzeń działających w tym samym środowisku elektromagnetycznym. Artykuł opisujący wyniki badań naukowców pt. The Comparison of Microwave Reflectance of Graphite and Reduced Graphene Oxide Used for Electronic Devices Protection można przeczytać na stronie internetowej czasopisma Energies.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: Scott Webb/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy