Premiera Kia EV6 za nami, a nowy samochód elektryczny pojawi się na rynku w drugiej połowie tego roku. I ma być dostępny także w Polsce, choć cen samochodu jeszcze nie poznaliśmy. To ma nastąpić dopiero za kilka tygodni. Za to wiemy już sporo więcej o pojeździe, który ma być dla Kia nowym otwarciem i kierunkiem, w którym firma chce podążać. Co ciekawego zaprezentowano?

Premiera Kia EV6

Kia EV6 premiera

Kia pokazała już częściowo swój samochód elektryczny, bo wcześniej udostępniła jego zdjęcia. Jednak na informacje o mocy czy zasięgu pojazdu, przyszło nam poczekać do samej premiery. Dziś zaprezentowano model Kia EV6 oraz Kia EV6 GT-line i GT. Producent stawia tutaj nową, dedykowaną platformę dla pojazdów elektrycznych – E-GMP, która znalazła zastosowanie także w Hyundai Ioniq 5. To sprawiło, że wewnątrz samochodu jest więcej miejsca dla pasażerów i samego kierowcy, a jednocześnie rozstaw osi może robić wrażenie (2,9 metra). Jeżeli chodzi o sam rozmiar pojazdu, to mamy tutaj długość 4680 mm, szerokość 1880 mm oraz 1550 mm wysokości dla wersji standardowej. Wersja GT ma 4695 mm długości, 1890 mm szerokości oraz 1545 mm wysokości (GT Line 1 550 mm).

Wewnątrz znajduje się panoramiczny ekran (dwa razy po 12 cali), który ma zapewnić szybki dostęp do najważniejszych funkcji pojazdu. Nie zabrakło także potężnego zestawu głośników (14 sztuk). Jednocześnie Kia stawia na recykling, ponieważ niektóre z elementów pojazdu zostały stworzone z przetworzonego plastiku. Kia EV6 pojawi się w kilku wersjach – z akumulatorem o pojemności 58 kWh oraz 77,4 kWh. Co ciekawe, samochód będzie dostępny także z napędem na dwa lub cztery koła (AWD). Najmocniejsza z wersji Kia EV6 wyposażona będzie w dwa silniki, które łącznie mają generować 430 kW (584 KM), a moment obrotowy ma wynosić 740 Nm. To sprawi, że w ciągu 3,5 sekundy samochód przyśpieszy od 0 do 100 kilometrów na godzinę. Prędkość maksymalna ma wynosić do 260 km/h, ale to wartości jeszcze przed homologacją, więc mogą ulec zmianie. Będą także „słabsze” wersje, gdzie przyśpieszenie do setki zajmie 5,2 lub 6,2 sekundy, a będzie to zależało od wybranego napędu i pojemności akumulatora.

Zobacz też: Jak sprawdzić, co kryje się pod powierzchnią Księżyca?

Co jeszcze oferuje Kia EV6?

Jeżeli chodzi o zasięg, to pojazd z większym akumulatorem może przejechać do 510 kilometrów na jednym ładowaniu. Samochód obsługuje ładowanie 400 V oraz 800 V, co w najlepszym rozwiązaniu ma zapewnić ładowanie od 10 do 80 procent w ciągu około 18 minut. By uzyskać możliwość przejechania 100 kilometrów, mają wystarczyć zaledwie 4,5 minuty pod ładowarką. Teraz tylko czekać na to, aż pojawią się ceny samochodu w Polsce i dostępne wersje. Jak Wam się podoba?

Źródło: Kia / The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.