Yanosik we współpracy z Oponeo przygotował ranking miast przyjaznych kierowcom. Poszczególne miejscowości oceniano pod kątem różnych kryteriów, a następnie przyznawano im punkty. Sprawdźcie, jak wypadło miejsce, w którym najczęściej korzystacie z samochodu, na tle innych.
Ranking miast przyjaznych kierowcom. Spis treści
Ranking miast przyjaznych kierowcom. Oto wyniki
Na to, w jakim stopniu miasto jest przyjazne kierowcom, składa się wiele czynników. Autorzy omawianego rankingu wzięli pod uwagę średnią osiąganą prędkość w centrum danej miejscowości, liczbę zgłoszonych kolizji, opłaty za parkowanie, ceny paliw, a także koszty związane z ubezpieczeniem pojazdu i wymianą opon.
Punkty były przyznawane również za dostępność systemów carsharingowych i infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych oraz udogodnienia związane z infrastrukturą Park N Go oraz Park N Ride.
Większe miasta oceniane są w skali od 1 do 9 punktów, natomiast mniejsze od 1 do 10. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie sumy punktów ze wszystkich kategorii – im więcej punktów, tym wyższa pozycja w ogólnej klasyfikacji.
Komunikat Yanosika
Najbardziej przyjaznym miastem dla kierowców w kategorii miejscowości powyżej 300 tysięcy mieszkańców okazał się Gdańsk (tak samo było w 2023 i 2022 roku). Na podium znalazły się jeszcze Bydgoszcz oraz Kraków, dalsze miejsca zajęły Szczecin oraz Warszawa. Mniej przyjazne kierowcom okazały się Łódź, Lublin, Poznań oraz Wrocław.
Wśród miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców zwyciężył Sosnowiec, który nieznacznie wyprzedził Gliwice. Na podium znalazła się także Częstochowa. Kolejne miejsca zajęły następujące miasta: Toruń, Radom, Gdynia, Katowice, Kielce, Białystok oraz Rzeszów.
Gdzie najszybciej, a gdzie najbezpieczniej?
Autorzy rankingu postanowili sprawdzić średnie prędkości jazdy w centrach miast oraz na ich obrzeżach, w dniach roboczych w godzinach od 7:00 do 21:00. W miastach powyżej 300 tysięcy mieszkańców „najszybszym” miastem okazał się Lublin (32 km/h w centrum, 39 km/h poza nim), a wśród miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców zwyciężyły Gliwice (28 km/h w centrum, 51 km/h poza nim), Katowice (29 km/h w centrum, 47 km/h poza nim) oraz Sosnowiec (30 km/h w centrum, 43 km/h poza nim).
Yanosik wraz z Oponeo nie pominął także tematu bezpieczeństwa. Z danych zbieranych na potrzeby rankingu wynika, że ponadprzeciętnie bezpiecznym miastem w kwestii ruchu drogowego jest Wrocław. Według danych systemu Yanosik zgłoszono wprawdzie w tym mieście 4138 kolizji w ciągu roku, a więc znacznie więcej, niż choćby w Szczecinie oraz Bydgoszczy, jednak w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wychodzi 6,1 kolizji, a to najlepszy wynik w całym zestawieniu. Bardzo słabo wypadła m.in. Warszawa, w której w ciągu roku odnotowano aż 18 660 kolizji (10 na 1000 mieszkańców).
Jeśli chodzi o miasta poniżej 300 tysięcy mieszkańców, najlepiej sytuacja wygląda w Radomiu, a najgorzej w Katowicach. Szczegóły możecie zobaczyć na powyższej grafice.
Pozostałe statystyki związane z rankingiem znajdziecie na stronach Yanosika oraz Oponeo. Zajrzyjcie także do naszego rankingu wideorejestratorów, by wybrać odpowiednią kamerę samochodową dp swojego pojazdu.
Źródło: Yanosik / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Andrey Mihaylov / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.