Pomiar temperatury powierzchni samochodu za pomocą termometru ręcznego.
LINKI AFILIACYJNE

Nissan sprawi, że latem auto nie będzie jak piekarnik. Pomoże innowacyjny lakier

3 minuty czytania
Komentarze

Niedawne upały sprawiły, że każdy kierowca szukał sposobu na efektywne schłodzenie samochodu. Jednak naukowcy z Japonii mają dla nas coś zupełnie nowego, co wydatnie zwiększy komfort jazdy, zanim otwarte okna schłodzą wnętrze lub klimatyzacja zacznie działać na pełnych obrotach. Poznajcie innowacyjny chłodzący lakier Nissana: Cool Paint Technology.

Samochód chłodniejszy i bardziej wydajny

Dwie białe limuzyny stojące na trawie, jeden tablet z termowizyjnym obrazem pojazdów trzymany w rękach na pierwszym planie.
Fot. Nissan / materiały prasowe

Nissan opracował specjalny lakier, który może znacząco obniżyć temperaturę wewnątrz samochodu, zwłaszcza podczas gorących dni. To osiągnięcie jest możliwe dzięki zastosowaniu metamateriałów, które odbija promienie słoneczne i przekierowują energię z dala od pojazdu.

To rozwiązanie może przyczynić się do zwiększenia komfortu podróżowania, zmniejszenia zużycia paliwa i energii oraz poprawy wydajności samochodów. Jest to kolejny krok japońskiego producenta w kierunku bardziej zrównoważonej mobilności.

Oto jak producent opowiada o nowej technologii:

W listopadzie 2023 r. Nissan rozpoczął 12-miesięczny test chłodzącego lakieru. Zastosowano go w samochodzie technicznym NV100 używanym przez służby lotniskowe ANA.

W samochodzie pokrytym lakierem chłodzącym odnotowano obniżenie temperatury nadwozia nawet o 12 stopni Celsjusza, a wnętrza o 5 stopni Celsjusza w porównaniu z samochodem wykończonym tradycyjnym lakierem. Podczas testów oba samochody stały zaparkowane obok siebie w pełnym słońcu.

Chłodzący lakier z metamateriałów

Innowacyjny lakier ma pomóc w obniżeniu temperatury w kabinie samochodu latem i dzięki temu zmniejszyć zużycie energii przez układ klimatyzacji. Lakier powstał we współpracy z firmą Radi-Cool, specjalizującą się w produktach do chłodzenia radiacyjnego, a w jego składzie znajdziemy metamateriały, syntetyczne materiały kompozytowe o strukturach, które wykazują właściwości niespotykane w naturze.

Nissan szczegółowo opowiada o nowej technologii w materiale wideo:

Druga cząstka stanowi prawdziwy przełom – wytwarza fale elektromagnetyczne, które neutralizują promienie słoneczne poprzez przekierowanie energii z dala od samochodu, do atmosfery. Połączenie tych cząstek zawartych w chłodzącym lakierze Nissana ogranicza przenikanie ciepła do powierzchni takich jak dach, pokrywa silnika, drzwi oraz panele.

Brzmi znajomo? W ten sam sposób działają farby wykorzystujące chłodzenie radiacyjne, które do tej pory były stosowane głównie w budownictwie. Japońscy naukowcy pracują jednak nad tym, aby na tej bazie opracować lakier samochodowy z bezbarwną powłoką wierzchnią, który można aplikować za pomocą pistoletu natryskowego, a do tego spełnienia wewnętrzne standardy marki Nissan w zakresie jakości lakieru.

Dwa białe samochody w laboratorium z analizą na tabletach na pierwszym planie.
Fot. Nissan / materiały prasowe

Nissan planuje dalsze prace nad tym lakierem, aby udoskonalić jego właściwości i umożliwić produkcję na większą skalę. Celem jest stworzenie lakieru, który będzie dostępny w różnych kolorach i będzie mógł być stosowany w różnych modelach samochodów, zwłaszcza w pojazdach użytkowych.


Gotowi na powrót do szkoły? Daj nam znać, z jakiego sprzętu i oprogramowania korzysta twoje dziecko w celach edukacyjnych! Dziękujemy!


Źródło: Nissan. Zdjęcie otwierające: Nissan / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw