Wyścigowy samochód elektryczny ABB z numerem 35 na torze pozbawionym publiczności.

NASCAR prezentuje prototyp autorskiego elektryka

2 minuty czytania
Komentarze

Jeśli mielibyśmy stworzyć ranking najmniej ekologicznych sportów świata, na pierwszym miejscu znalazłyby się oczywiście wyścigi samochodowe. Prym w tej dyscyplinie wiedzie amerykański NASCAR, który dosyć ku zaskoczeniu swoich fanów wpadł na pomysł stworzenia własnego… samochodu elektrycznego!

Czy to nowa era amerykańskich wyścigów?

Wyścigowy samochód elektryczny z numerem 35 i logotypem ABB na torze.
Fot. NASCAR / materiały prasowe

NASCAR, czyli organizacja znana z raczej niezbyt ekologicznych wyścigów samochodów spalinowych, zrobiła wielki krok w niespodziewanym kierunku, prezentując nowy prototyp samochodu elektrycznego. To wydarzenie odbyło się 6 lipca 2024 roku i jest wynikiem współpracy z ABB (szwedzka firma zajmująca się autami elektrycznymi). Duże przedsięwzięcie stanowi część nowego partnerstwa innowacyjnego w zakresie elektryfikacji. Ta prezentacja ma również ogromne znaczenie dla organizacji, sygnalizując jej zaangażowanie w rozwój nowoczesnych, bardziej zrównoważonych technologii.

Nowy elektryczny prototyp NASCAR to nie tylko krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości, ale również dowód na to, że organizacja dostosowuje się do zmieniających się trendów w motoryzacji. Elektryfikacja wyścigów może przyciągnąć nowych fanów, zainteresowanych bardziej ekologicznymi rozwiązaniami oraz wpłynąć na rozwój technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w codziennym życiu.

Prezentacja prototypu

Amerykańska organizacja zaznacza, że samochód ma trzy silniki elektryczne, a jego akumulator jest chłodzony cieczą. Taki nowoczesny zestaw ma generować blisko 1341 koni mechanicznych. Zaprezentowany niedawno prototyp jest warty 1,5 miliona dolarów, więc chwilę poczekamy, zanim dziesiątki podobnych pojazdów wjadą na ciasne amerykańskie tory.

NASCAR nie boi się kontrowersji

NASCAR od lat jest krytykowane za swój negatywny wpływ na środowisko. Amerykanom głównie zarzuca się długie i częste wyścigi samochodów spalinowych, które po modyfikacjach raczej nie należą do najbardziej ekologicznych. W końcu spaliny, hałas i ogromne zużycie paliwa to elementy, które nie sprzyjają planecie. Mimo to organizacja zdecydowała się na inwestycje w zielone technologie, takie jak prototyp samochodu elektrycznego.

Jest to dowód na to, że nawet tradycyjne i często krytykowane za brak ekologii organizacje mogą podjąć kroki w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości. Partnerstwo z ABB i wprowadzenie elektrycznego prototypu to sygnał, że popularna w Stanach Zjednoczonych organizacja pragnie być częścią globalnej zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Źródło: The Verge, NASCAR. Zdjęcie otwierające: NASCAR / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw