Nie tak dawno samochód elektryczny marki Fisker był antybohaterem głośnego zdarzenia, kiedy to przez małe wgniecenie w karoserii… cały pojazd trafił na złom. Nieco ponad miesiąc później wiemy, że taka sytuacja raczej się nie powtórzy, ponieważ firma Fisker zbankrutowała.
Spis treści
Fisker zbankrutował
W dniu 18 czerwca 2024 roku amerykańska firma Fisker zajmująca się produkcją samochodów elektrycznych złożyła wniosek o ochronę przed upadłością. Marka założona przez Henrika Fiskera, znanego projektanta samochodów, miała ambicje zrewolucjonizować rynek pojazdów elektrycznych swoim modelem Ocean SUV. Niestety, mimo początkowego entuzjazmu i pozyskanych funduszy, Fisker zmagał się z poważnymi problemami finansowymi oraz operacyjnymi.
Nie od dziś wiemy, że rynek pojazdów elektrycznych jest niezwykle konkurencyjny i wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych. Fisker podobnie jak inne startupy z tej branży, stanął przed wyzwaniami związanymi z osłabieniem popytu, trudnościami w pozyskiwaniu kapitału oraz problemami w globalnych łańcuchach dostaw.
W lutym tego roku firma ogłosiła, że jej przyszłość jest niepewna, co spowodowało dodatkowy niepokój wśród inwestorów. Fisker próbował ratować swoją sytuację poprzez sprzedaż aktywów i restrukturyzację zadłużenia, ale ostatecznie nie zdołał pozyskać kluczowego finansowania od dużego producenta samochodów.
Samochód elektryczny nie jest już tak pożądanym produktem?
Wartość aktywów Fisker Group Inc. została oszacowana na 500 milionów do 1 miliarda dolarów, a zobowiązania na 100 milionów do 500 milionów dolarów. Najwięksi wierzyciele firmy to m.in. Adobe, Google i SAP. Mimo ambitnych planów, które obejmowały wprowadzenie na rynek innowacyjnych SUV-ów, Fisker musiał zmierzyć się z wieloma problemami technicznymi swoich pojazdów oraz negatywnymi recenzjami konsumenckimi.
W odpowiedzi na te wyzwania firma zmieniła strategię dystrybucji, przechodząc z modelu sprzedaży bezpośredniej do systemu opartego na dealerach, jednak i to nie uratowało jej przed bankructwem. Henrik Fisker już wcześniej doświadczył niepowodzeń w branży motoryzacyjnej, gdy jego wcześniejsze przedsięwzięcie, czyli Fisker Automotive, ogłosiło upadłość w 2013 roku.
Źródło: Reuters. Zdjęcie otwierające: Fisker / materiały prasowe
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.