Od lipca tego roku wszystkie nowe samochody sprzedawane w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w czarne skrzynki, które oficjalnie noszą nazwę EDR (Event Data Recorder). Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu ułatwienie dochodzeń w sprawie wypadków drogowych, a także zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
Spis treści
Nowość w samochodach – jak działa EDR?
Czarne skrzynki (lub jak kto woli rejestratory zdarzeń) w samochodach to w rzeczywistości nowa funkcja oprogramowania, która wykorzystuje istniejące jednostki sterujące poduszek powietrznych do przechowywania obowiązkowych danych. Te dane są stale aktualizowane i zapisywane w pamięci jednostki sterującej, jednakże dopiero w momencie aktywacji poduszki powietrznej informacje te zostają zapisane na stałe.
Zgodnie z nową dyrektywą Unii Europejskiej – od 6 lipca wszystkie nowe samochody sprzedawane w jej obrębie muszą być wyposażone właśnie w EDR, inteligentny system kontroli prędkości oraz blokadę alkoholową.
Rejestratory zdarzeń zbierają szereg istotnych informacji, które mogą być kluczowe w dochodzeniach powypadkowych. Według Jana Večerníka EDR rejestruje między innymi:
- czas aktywacji pasów bezpieczeństwa;
- liczbę pasażerów;
- zmiany prędkości pojazdu;
- prędkość samochodu przed zderzeniem;
- opóźnienie w kierunku wzdłużnym i bocznym;
- stan pedałów przyspieszenia i hamulca;
- kąt nachylenia kierownicy;
- informacje o stanie ABS (systemu zapobiegania blokowaniu kół) i ESP (systemu stabilizacji toru jazdy);
- obroty silnika.
Dalsza część materiału znajduje się pod wideo
Czarne skrzynki a prywatność i bezpieczeństwo danych
Dane zgromadzone przez EDR nie są dostępne ani dla kierowców, ani dla centrów serwisowych. Dane te można odczytać tylko za pomocą specjalnego narzędzia z odpowiednią licencją, a dostęp do nich będą mieli jedynie funkcjonariusze policji lub biegli sądowi.
Ważnym aspektem jest to, że dane przechowywane w rejestratorze nie będą wykorzystywane do monitorowania zachowania kierowców i nie będą miały żadnych bezpośrednich dla nich konsekwencji. Przechowywane informacje są ściśle zabezpieczone i nie można ich zmieniać po wypadku, co eliminuje ryzyko manipulacji danymi w celu obarczenia winą niewinnych kierowców.
Wprowadzenie czarnych skrzynek w samochodach to krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach i lepszej ochronie wszystkich uczestników ruchu. Nowe przepisy UE mają na celu zapewnienie, że w razie wypadku, dochodzenia będą prowadzone sprawniej i bardziej precyzyjnie, co może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu bezpieczeństwa na europejskich drogach.
Masz dość upałów? Sprawdzamy, jak Polacy walczą z upalną pogodą. Poświęcisz kilka minut na wypełnienie naszej ankiety?
Źródło: Skoda informacja prasowa. Zdjęcie otwierjące: deniska_ua / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.