ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wzrost cen samochodów – jakiego typu auta zdrożały najbardziej?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Obserwując rynek motoryzacyjny ewidentnie widać wzrost cen samochodów w porównaniu do sytuacji z ubiegłych lat. Nie wszystkie auta drożeją jednak tak samo. AAA Auto przeprowadziło analizę, której celem było sprawdzenie zależności pomiędzy typem nadwozia a wyższymi cenami pojazdów.

Wzrost cen samochodów – te auta zdrożały najbardziej

iveco daily
fot. Iveco

Z analizy przeprowadzonej przez AAA Auto wynika, że najbardziej zdrożały samochody typu van (o 23,4% w ciągu roku). Mediana cen takich aut na rynku wtórnym jeszcze w czerwcu 2021 roku wynosiła 28 900 zł, a w czerwcu tego roku już 35 670 zł. Mediana przebiegów używanych vanów w czerwcu tego roku wyniosła 220 000 km, a mediana wieku 9,6 lat.

Volkswagen Transporter, Renault Master i Fiat Ducato to najczęściej oferowane vany na rynku wtórnym w Polsce w pierwszej połowie tego roku. Kolejne miejsca zajmują Renault Trafic, Iveco Daily, Peugeot Boxer, Mercedes Sprinter, Citroen Jumper, Opel Vivaro oraz Ford Transit.

Używane vany wykorzystywane są w transporcie małych towarów, w tym przesyłek kurierskich, która to branża przeżywa od dwóch lat olbrzymi rozwój, ze względu na zmianę zachowań konsumenckich wywołanych pandemią i obowiązkiem stosowania dystansu społecznego. […] Natomiast, z drugiej strony vany stały się przedmiotem coraz częstszej przebudowy na minikampery, które w czasie pandemii i obecnie, służą do spędzania wolnego czasu oraz wakacji w dowolnie wybranym miejscu, bez konieczności zakupu paliwożernych i drogich kamperów – mówi Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

Poza vanami mocno zdrożały również sedany. Tutaj wzrost cen wyniósł 19,6% (z 20 900 zł do 24 999 zł). Mediana wieku sedanów dostępnych na rynku wtórnym wyniosła w czerwcu tego roku 14,4 lat. Na trzecim miejscu pod względem wzrostu cen uplasowały się SUV-y. Mediana na rynku wtórnym wzrosła o 18,6% (z 47 900 zł do 56 800 zł). Z analizy AAA Auto wynika, że używane SUV-y to najmłodsze auta na rynku oraz z najmniejszymi przebiegami.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: VW

Sprawdź najnowsze wpisy