ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowe mandaty a przekroczenie prędkości – Yanosik pokazał, jak jeżdżą kierowcy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Przekroczenie prędkości to bez wątpienia jeden z częściej występujących przypadków łamania przepisów przez kierowców. Nowy taryfikator mandatów zmienił nawyki niektórych kierujących pojazdami, co pokazują dane udostępnione przez Yanosika, znanego z popularnej aplikacji dla kierowców.

Przekroczenie prędkości rok temu i dzisiaj – zaszły pewne zmiany

przekroczenie prędkości w 2021 i 2022 roku - tabela z danymi

Yanosik udostępnił dane pokazujące, jak jeździli użytkownicy jego aplikacji przez pierwszą połowę 2022 roku. Dane z każdego miesiąca porównano do analogicznego miesiąca z 2021 roku. Okazało się, że w styczniu, tuż po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów, kierowcy zaczęli jeździć zauważalnie bardziej zgodnie z przepisami. Użytkownicy Yanosika przez blisko 3/4 przejechanego dystansu jechali zgodnie z przepisami, a zdecydowaną większość przekroczeń prędkości stanowiły przypadki jazdy o kilka-kilkanaście km/h zbyt szybko.

Zgodnie z danymi z naszej aplikacji polscy kierowcy już w styczniu poprawili swój styl jazdy o niecałe 2% w stosunku do 2021 roku. W lutym wskaźnik poprawności jazdy nieco spadł, ale od marca aż do teraz utrzymuje się na wyższym poziomie o plus minus 2% w porównaniu do analogicznych miesięcy ubiegłego roku – komentuje Julia Langa, Yanosik. Na blogu Yanosika ukazała się tabela, która pokazuje udział przekroczeń prędkości od stycznia do czerwca tego roku. Możecie ją zobaczyć tuż przed poprzednim akapitem.

Największy pozytywny efekt w zachowaniu kierowców był obserwowany w styczniu. To właśnie wtedy liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h spadła wśród użytkowników Yanosika blisko o połowę w porównaniu rok do roku. Od marca ten wskaźnik znów niebezpiecznie wzrósł, lecz wciąż zachowuje niższy poziom niż w 2021 roku – mówi Julia Langa.

Yanosik zaobserwował też znaczny wzrost popularności swojej aplikacji, co może mieć związek z wyższymi mandatami i z chęcią bycia ostrzeżonym przed ewentualną kontrolą drogową. Mocno wzrosła liczba nowych oraz aktywnych użytkowników aplikacji. Liczba przejechanych kilometrów wspólnie z aplikacją zwiększyła się w styczniu aż o 57% w porównaniu do analogicznego miesiąca przed rokiem.

źródło Yanosik, zdjęcie główne: toine G/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy