ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Tesla traci dyrektora ds. sztucznej inteligencji – Andrej Karpathy opuszcza firmę

Autor: Borys Francuz Kategoria: Motoryzacja

W przypadku producenta samochodów elektrycznych, który tak mocno stawia na sztuczną inteligencję nieocenioną osobą w strukturach firmy, jest dyrektor odpowiedzialny za AI. Tesla od lat na tym stanowisku zatrudniała Andreja Karpathy’ego. Jak się okazuje, Słowak właśnie zakończył swoją współpracę z firmą Elona Muska.

Tesla z niemałym kłopotem – ważny członek drużyny odchodzi

Tesla z niemałym kłopotem – ważny członek drużyny odchodzi

Dziś w nocy całą branżę motoryzacyjną, ale przede wszystkim technologiczną obiegła informacja mówiąca o tym, że Andrej Karpathy odchodzi ze struktur Tesli. Słowak w firmie Elona Muska pracował przez pięć lat, a ostatnio sprawował funkcję dyrektora ds. sztucznej inteligencji. Nie trzeba chyba nawet wspominać, że w przypadku tego producenta samochodów elektrycznych jest to stanowisko niesłychanie ważne.

W szeregach Tesli Karpathy zajmował się między innymi rozwijaniem projektu, jakim jest autopilot. Dodatkowo Słowak miał swój duży wkład w tworzenie sztucznej inteligencji, w którą wyposażone są samochody elektryczne. Co ciekawe Karpathy nie jest jedynym wysoko postawionym pracownikiem Tesli, który niedawno pożegnał się z pracą. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami do tego grona możemy dodać jeszcze Chrisa Rollinsa (menadżer w dziale akumulatorów) oraz Kristen Kavanaugh (dyrektorka ds. integracji).

To była wielka przyjemność pomagać Tesli w dążeniu do celów przez ostatnie pięć lat oraz bardzo trudna decyzja, żeby się rozstać. W tym czasie autopilot progresował z trzymania się pasów jazdy w mieście. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak świetna drużyna zajmująca się autopilotem utrzyma ten impet rozwoju.

Andrej Karpathy

Dodatkowo Słowak dodał, że nie ma jeszcze dokładnych planów, co do swojej przyszłości. Możemy jednak spodziewać się, że Karpathy wyjątkowo szybko znajdzie nowego pracodawcę. Co ciekawe za pięcioletnią przygodę w szeregach firmy Tesla oficjalnie 35-latkowi podziękował sam Elon Musk.

Na koniec warto zaznaczyć, że największy na świecie producent samochodów elektrycznych w ostatnim czasie rozwiązał bardzo dużą liczbę umów. Mówi się, że cięcia etatów mogą dotyczyć nawet 10% wszystkich zatrudnionych pracowników.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy