ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
tańsze paliwo stacje paliw tankowanie

[SPT #218] Okazało się, że tańsze paliwo to nie problem – stacje benzynowe są pazerne

Autor: Adam Lulek Kategoria: Motoryzacja

Kolejny tydzień wakacji za nami, a to oznacza, że dostęp do Internetu może być utrudniony – szczególnie na szlakach górskich. Dzięki temu można ten czas spędzić na rozmowach z bliskimi, a nie wpatrując się w ekran smartfona. Jeśli jednak już wróci sygnał danych komórkowych, warto czym prędzej nadrobić zaległości ze świata technologii i nie tylko. W tym tygodniu okazało się, że tańsze paliwo to nie problem dla stacji benzynowych. Zapraszam do lektury dwieście osiemnastej odsłony subiektywnego podsumowania tygodnia i sprawdzenia pozostałych tematów.

Sprawdź też: Galaxy Watch4 w rewelacyjnie niskiej cenie!

Pochwała – iPhone ma 15 lat

iPhone ma 15 lat. Pamiętacie 2007 rok i moment ogłoszenia pierwszego iPhone’a? Używanie tego smartfona było piorunujące, a pokazywanie jego możliwości znajomym kończyło się „efektem wow”. Chyba żadne urządzenie w XXI wieku nie wzbudziło takiej ekscytacji i nie zrewolucjonizowało rynku, co iPhone. Jego kolejne wersje udowodniły, że Apple jest jednym z najważniejszych graczy w obszarze smartfonów. Niejednokrotnie konkurencja lubiła kopiować rozwiązania znane z telefonów amerykańskiej firmy. Na przestrzeni lat, duże wrażenie zrobił na mnie iPhone X, który zerwał z konserwatywnym podejściem firmy do designu i wprowadzanych funkcji. Pojawiło się tu Face ID, które umożliwiało skanowanie twarzy w 3D, a co za tym idzie – notch charakterystyczny dla urządzeń firmy. Apple do dziś stara się spełnić oczekiwania fanów. Już we wrześniu zobaczymy iPhone’a 14, który ma pojawić się bez charakterystycznego wycięcia w ekranie, a jedynie z dwoma otworami.

Odkup Samsunga. Zmiana telefonu na nowy bywa problemowa, ponieważ wiąże się z szeregiem czynności, jaki trzeba wykonać. Jedną z nich jest sprzedaż starego smartfona – liczymy wtedy na jak najwyższą cenę, a takie urządzenie najczęściej ląduje w serwisie aukcyjnym. Niestety, w przypadku urządzeń z Androidem – bardzo szybko tracą one na wartości – już po roku użytkowania ich wartość może spaść nawet o ponad połowę. Tak się nie dzieje w przypadku smartfonów Apple – iPhone’y naprawdę trzymają swoją wartość. W związku z powyższym cieszy mnie akcja Samsung Odkup, dzięki której można otrzymać niemałe pieniądze za swój stary smartfon. Warunkiem jest kupno nowego smartfona koreańskiej firmy np. Galaxy S22 Ultra lub Galaxy Fold3 oraz wysłanie starego sprzętu po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Można uzyskać nawet 3500 zł za nieuszkodzony, działający sprzęt! To wartość, jakiej nie uzyskalibyśmy sprzedając używanego Galaxy S21 Ultra na portalu aukcyjnym. Oby więcej takich akcji!

Rower elektryczny Bird w Polsce. Rowery elektryczne szturmem zdobywają polskie ulice. Wydają się bardziej użyteczne niż e-hulajnogi, a do tego pozwalają zadbać o sylwetkę. Ich zadaniem jest przede wszystkim łatwiejszy podjazd pod górę np. w Gdyni. W tym mieście można było uzyskać dofinansowanie na nowy e-rower w kwocie nie przekraczającej 2500 zł. Niestety pula na ten cel umożliwiła skorzystanie z „promocji” jedynie 40 osobom, które mogą kupić np. rower elektryczny Birda – dostępny jest w Polsce. Co ciekawe, jego cena nie jest wygórowana, jak na tego typu pojazd i wynosi 8999 zł.

Krytyka – tańsze paliwo, czyli wysokie marże stacji benzynowych

Tańsze paliwo to nie problem dla stacji? Od kilku miesięcy klienci PKN Orlen zarzucali firmie, że ta winduje ceny paliw na stacjach benzynowych zarabiając krocie na wysokich marżach. Wyniki spółki w ostatnich kwartałach były rekordowe, ale spółka tłumaczyła w spotach, że wynikają one nie ze sprzedaży paliw, a z innych obszarów działalności. To jednak nie przeszkodziło kierowcom na miejscowy bojkot Orlenu lub blokowanie tych obiektów przez kilka – kilkanaście aut. Po takich akcjach, prezes firmy – Daniel Obajtek zapowiedział wakacyjną promocję z aplikacją Orlen VITAY – 30 groszy mniej za paliwo na litrze. Nagle okazało się, że tańsze paliwo to nie problem w dobie drogiego surowca. Co ciekawe, z dnia na dzień kolejne stacje benzynowe wprowadzały podobne promocje. W tym momencie jest ich kilka, a ich listę przygotował dla Was Mateusz. Ta sytuacja pokazuje, jak bardzo pazerne były stacje benzynowe i jak wielkie marże miały ze sprzedaży paliwa. Przy okazji wspomnę też, że Citigroup ostrzega świat przed recesją i spadkiem baryłki do poziomu 65 dolarów! Przed tą informacją jedna baryłka kosztowała ponad 110 USD, następnie osunęła się o 10%. Obecnie jej kurs kształtuje się na poziomie 104 USD. Jeśli prognozy Citi się sprawdzą, to jest szansa, że tańsze paliwo stanie się codziennością na stacjach w długim terminie. Warto jednak pamiętać, że na jego cenę wpływa też kurs złotówki do dolara. Nasza waluta osłabia się względem amerykańskiej, co z drugiej strony negatywnie wpływa na ceny benzyny.

Gdzie się podziewa Surface Neo? Minęły prawie 3 lata od momentu, gdy Microsoft zapowiedział pojawienie się na rynku dwóch urządzeń z dwoma ekranami: Surface Duo i Surface Neo. Ten pierwszy doczekał się debiutu, a obecnie w sklepach można znaleźć jego drugie wcielenie. Niestety, o Surface Neo słuch zaginął, a Microsoft usunął wszelkie spoty dotyczące tego produktu. Gigant z Redmond prawdopodobnie anulował projekt lub ewentualnie zaplanował jego przeprojektowanie. Jeden z patentów może sugerować, czego należy w ostateczności oczekiwać po Surface Neo – urządzenia ze składanym ekranem, a nie sprzętu z dwoma wyświetlaczami. Do tego, należałoby oczekiwać, że tablet pojawi się z Windowsem 11 SE na pokładzie. Obawiam się jednak, że ostatecznie to tylko niespełnione marzenia fanboya.

Sprawdź najnowsze wpisy