ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wypadek Tesli bez kierowcy — a jednak jakiś był

Skanowanie drogi i dostosowywanie zawieszenia? Tesla z nową aktualizacją

Autor: Borys Francuz Kategoria: Motoryzacja

Dopiero co informowaliśmy Was o tym, że Tesla może mieć spore problemy w związku z usterką, która może dotyczyć aż 59 tysięcy samochodów. Tymczasem firma dowodzona przez Elona Muska wprowadza do swoich najświeższych pojazdów całkowicie nową funkcję, która może przydać się między innymi na polskich drogach.

Góra dół i tak dalej — Tesla z ciekawą funkcją

Góra dół i tak dalej — Tesla z ciekawą funkcją

Zawieszenie, które adaptuje się do warunków panujących na drodze, nie jest żadnym nowym wynalazkiem. Inaczej jest jednak gdy mówimy tu o samochodach elektrycznych. Tesla wprowadziła do kilku swoich najnowszych modeli całkowicie nową funkcję. Co ciekawe, aby opcja zadziałała, wystarczy zdalnie pobrać aktualizacje. Na ten moment dotyczy ona modeli X i S.

Na czym dokładnie polega nowy system? Kamery, w które wyposażone są pojazdy marki Tesla, będą od teraz dodatkowo skanować nawierzchnię drogi w poszukiwaniu nierówności oraz dziur. Gdy tylko oprogramowanie wykryje, że zbliżamy się do potencjalnie niebezpiecznego fragmentu trasy, dostosuje zawieszenie samochodu do warunków. W taki sposób powstaje także mapa danych drogowych, która w przyszłości pozwoli nam na dobranie odpowiedniej wysokości pojazdu do stanu asfaltu.

Na ten moment aktualizacja jest dostępna jedynie w wybranych regionach oraz pojazdach. Na pewno możliwość pobrania nowej łatki dostaną modele X i S, które są wyposażone w rozwinięte zawieszenie adaptacyjne. Niestety aktualnie nie wiadomo czy tyczy się to także modeli 3 oraz Y.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że z podobnego systemu zaczął stosować, chociażby Ford. Zgodnie z deklaracjami obu producentów nowe funkcję mają wpłynąć przede wszystkim na komfort podróżowania oraz rozwijać możliwości samochodów elektrycznych. Ponadto ważnym aspektem jest oczywiście zapobieganie ewentualnym obrażeniom samochodów oraz w najgorszym przypadku kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Wprowadzenie w życie nowej aktualizacji udowadnia także, że nie tylko Polacy muszą na co dzień mierzyć się z wyzwaniem, jakim są wyboiste drogi. Taki sam problem mają także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych!

Źródło: Engadget & Tesla

Sprawdź najnowsze wpisy