ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
brakuje aut używanych

W Polsce brakuje aut używanych – o kilkuletnim pojeździe wielu może zapomnieć

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Sytuacja na rynku samochodowym wciąż jest niekorzystna. W Polsce brakuje aut używanych, szczególnie tych kilkuletnich. Te, które są wystawiane na sprzedaż, szybko znikają z portali ogłoszeniowych. Dlaczego tak się dzieje?

Oto powód, przez który brakuje aut używanych

fot. Pieter Benjamin Nijs/Unsplash

W pierwszym kwartale tego roku w Polsce, Czechach i Słowacji z rynku zniknęło 9500 samochodów używanych mających poniżej czterech lat. Największy spadek ofert odnotowano w naszym kraju. Dane AAA Auto pokazują, że rok temu w analogicznym okresie w Polsce było dostępnych 31 598 prawie nowych samochodów. W tym roku oferta ta zmniejszyła się do 25 448 pojazdów.

To nie koniec złych informacji dla tych, którzy chcieliby teraz kupić używane, młode auto. Mediana cen takich pojazdów w Polsce wzrosła przez rok aż o 32,4% i wyniosła 111 506 zł w pierwszym kwartale tego roku. Dlaczego sytuacja jest aż tak zła?

Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO wskazuje na ograniczoną podaż nowych samochodów, którą obserwujemy od dłuższego czasu. Skoro na rynku brakuje nowych aut (m.in. z powodu kryzysu wywołanego pandemią), to niektóre osoby planujące zakup pojazdu z salonu, nie chcą czekać i finalnie decydują się na nabycie młodego, używanego egzemplarza. Mediana wieku aut w tym segmencie wynosi niespełna dwa lata, a mediana przebiegu około dziewiętnastu tysięcy kilometrów, co powoduje, że takie samochody są bardzo atrakcyjne, a więc także szybko znikają z rynku wtórnego. Niestety pochodną tej sytuacji są duży wzrost cen i oczywiście ograniczona oferta – wyjaśnia Karolína Topolová.

Jeśli ktoś mimo to chce kupić młode auto używane, dane AAA Auto mogą okazać się pomocne w tym, jakich modeli szukać. Oto 10 najczęściej oferowanych w Polsce w I kwartale tego roku aut używanych mających do czterech lat:

ModelPLN
Toyota Corolla94 800
Toyota Yaris64 900
Hyundai i3071 900
Renault Clio55 475
Nissan Qashqai99 990
Audi A6259 900
Hyundai Tucson107 600
Dacia Duster69 500
BMW 3170 000
Kia Ceed80 000
dane: AAA Auto

Sytuacja na rynku aut używanych nie jest dla nas korzystna, niezależnie od tego, jakiego samochodu poszukujemy. Pojazdy drożeją, a te w najlepszym stanie szybko znikają z portali ogłoszeniowych.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Youssef D/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy