ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Porsche inwestuje duże pieniądze w elektryczne supersamochody Rimac

Autor: Borys Francuz Kategoria: Motoryzacja

Porsche od lat inwestuje duże pieniądze w samochody z napędem elektrycznym. Najnowszym przejawem tego trendu jest zacieśnienie więzi z firmą Rimac. Chorwacki producent supersamochodów zostanie wsparty przez Niemców pokaźną sumą.

Porsche coraz bliżej współpracuje z Rimac

Porsche coraz bliżej współpracuje z Rimac

Rimac Automobili to firma założona w 2009 roku, która zajmuje się produkującą elektrycznych supersamochodów. Porsche nawiązało współpracę z Chorwatami już kilka lat temu, ale w ostatnich tygodniach więzi łączące obie strony znacząco się zacieśniły. Mowa tu przede wszystkim o wsparciu finansowym. Przedsiębiorstwo ze Stuttgartu poinformowało, że weźmie udział w rundzie inwestycyjnej dla chorwackiego start-upu.

Niestety Porsche nie podzieliło się z nami kwotą, którą zainwestowało w młodą firmę. Wiemy jedynie, że jest to „osiem cyfr”. Oznacza to, że renomowany producent samochodów posiada około 20% udziałów w Rimac Automobili. Poszerzenie współpracy obu stron jest kontynuacją partnerstwa zawartego kilka lat wcześniej. W 2021 roku Volkswagen Group poinformowało o powstaniu spółki typu joint venture Bugatti-Rimac. O ambitnych planach dotyczących chorwackiego producenta wypowiedział się Lutz Meschke sprawujący funkcję wiceprezesa zarządu Porsche.

Jesteśmy zachwyceni, że Rimac zdobył wspaniałych nowych inwestorów. Nastawiamy się optymistycznie co do przyszłego rozwoju tej pasjonującej spółki.

Lutz Meschke

Warto wspomnieć, że firma Rimac powstała w 2009 roku za sprawą Mate Rimaca, który założył jednoosobową działalność w swoim garażu. W kolejnych latach producent elektrycznych samochodów, ale także komponentów i akumulatorów, stał się naprawdę renomowaną marką, a z jej usług korzystały już takie globalne przedsiębiorstwa jak Porsche, Aston Martin, Bugatti, Hyundai czy Jaguar.

O statusie firmy Rimac w świecie motoryzacji niech świadczy model Nevera. Elektryczny supersamochód został wyposażony w cztery silniki generujące łącznie 1914 koni mechanicznych. Pojazd od zera do setki rozpędza się w mniej niż dwie sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi zawrotne 412 kilometrów na godzinę, co czyni go najszybszym samochodem sportowym na świecie.

Nowe finansowanie Porsche sprawia również, że Rimac będzie w stanie zatrudnić do dwustu nowych pracowników. Ma to wpłynąć na rozwój firmy w produkowaniu większej liczby pojazdów. Aktualnie Chorwaci montują jedynie kilka pojazdów miesięcznie.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy