ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Oto najdrożej sprzedany samochód na świecie! Cena przyprawia o zawrót głowy

Autor: Borys Francuz Kategoria: Motoryzacja

Gdy pomyślimy o najdroższym samochodzie na świecie, w pierwszej kolejności do głowy przyjdą nam zapewne futurystyczne projekty, które powstały w jednym czy dwóch egzemplarzach. Nic bardziej mylnego! Niedawno doszło do sprzedaży najdroższego pojazdu w historii motoryzacji. Co ciekawe jest nim klasyczny Mercedes-Benz!

Najdroższy samochód świata? Oto Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe

Najdroższy samochód świata? Oto Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe

Aktualnie świat motoryzacji przeżywa rozkwit pod względem samochodów elektrycznych. Największe koncerny świata prześcigają się w kwestii wytrzymałości baterii czy też osiągów, które generują ich pojazdy. Na drugim biegunie tego futurystycznego wyścigu znajdują się pasjonaci klasycznych jednostek napędzanych silnikami spalinowymi. Jednym z nich jest prywatny kolekcjoner, który niedawno znacząco odchudził swój portfel.

W trakcie tajnej licytacji, która odbyła się na początku maja główną atrakcją wieczoru była możliwość nabycia jednej z dwóch istniejących sztuk samochodu Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe. Model powstał w 1955 roku i nawet nie trzeba zaznaczać, że jest to istna gratka dla wszystkich fanów motoryzacji. Warto jednak wspomnieć, że drugi z egzemplarzy wiernie służy muzeum Mercedesa w Stuttgarcie. Niemniej najważniejszą kwestią w całej tej historii jest kwota, za którą tajemniczy kolekcjoner wylicytował unikatowy samochód.

Ostatecznie cena zatrzymała się na 135 milionów euro! Na dziś w przeliczeniu na naszą walutę kwota oscyluje w granicach 620 milionów złotych. Co ciekawe pieniądze trafią do fundacji, która w najbliższym czasie ma zamiar założyć „Fundusz Mercedes-Benz”. Zgodnie z założeniami głównym celem funduszu będzie nagradzanie oraz inwestowanie w młodych ludzi działających na rzecz środowiska oraz ekologii. Skąd taki pomysł? Renata Jungo Brüngger, czyli członkini zarządu Mercedesa uważa, że ​​firma „ma duży dług wobec społeczeństwa”. W związku z tym producent samochodów ma zamiar odwdzięczyć się, stawiając na edukacje młodych pokoleń na temat ochrony środowiska.

Wracając jeszcze na chwilę do modelu 300 SLR Uhlenhaut Coupe — jest to wyjątkowy samochód nie tylko ze względu na jego unikatowość. Model ten powstał z w ramach rywalizacji Mercedesa w różnych seriach wyścigów. Niestety ostatecznie oba wyprodukowane pojazdy nigdy nie wyjechały na tor.

Źródło: Slash Gear

Sprawdź najnowsze wpisy