ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przybywa fotoradarów

W Polsce przybywa fotoradarów – gdzie jest ich najwięcej?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Z analizy operatora popularnej aplikacji dla kierowców Yanosik wynika, że w Polsce przybywa fotoradarów. Trend ten jest widoczny na przestrzeni ostatnich kilku lat w niemal całym kraju, choć są pojedyncze wyjątki. Gdzie pojawiło się najwięcej urządzeń mierzących prędkość pojazdów?

Te dane pokazują, że w Polsce przybywa fotoradarów

W 2018 roku w Polsce mieliśmy 430 fotoradarów. Rok później liczba ta nie uległa zmianie, a w jeszcze kolejnym roku pojawiło się tylko jedno nowe urządzenie. W ostatnim czasie sytuacja uległa jednak zmianie. 2021 rok to już 445 fotoradarów, a w tym roku, mimo że nie minęła jeszcze nawet jego połowa, mamy już 527 takich urządzeń.

Tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy tego roku liczba fotoradarów zmieniła się następująco:

  • w województwie mazowieckim o 5 sztuk, z 83 mierników na 88,
  • w województwie wielkopolskim o 1 urządzenie, z 53 sztuk na 54,
  • w województwie łódzkim o 1 urządzenie, z 35 sztuk na 36,
  • w województwie dolnośląskim o 1 urządzenie, z 25 sztuk na 26,
  • w województwie lubuskim o 3 fotoradary, z 24 urządzeń na 27,
  • w województwie zachodniopomorskim o 1 urządzenie, z 27 sztuk na 28,
  • w województwie kujawsko-pomorskim o 2 sztuki, z 19 na 21. 

Choć w skali kraju fotoradarów ewidentnie przybywa, to od tej reguły są wyjątki. W województwie opolskim w ciągu ostatnich pięciu lat liczba urządzeń zmniejszyła się z 11 do 10. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim ubyły dwa fotoradary przez pięć lat (z 21 do 19). Zgodnie z planami GITD oraz CANARD realizowany jest program montażu nowych mierników prędkości w miejscach, które są najbardziej zagrożone wypadkami. To jednak nie wszystkie działania podjęte w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Trwa również wybór podwykonawcy, który wymieni 247 starych fotoradarów. W pierwszym etapie ma zostać wymienionych 100 mierników na znacznie nowsze urządzenia, które potrafią o wiele więcej, niż wyłącznie rejestrowanie przekroczeń prędkości – mówi Julia Langa, Yanosik.

Czytaj także: Nie wszystkie pojazdy elektryczne to sukces — Canoo z dużymi problemami finansowymi

Nowe fotoradary mają być w stanie monitorować kilka pasów ruchu jednocześnie w lokalizacjach, gdzie dotychczas było to niemożliwe i robić zdjęcia w lepszej jakości. Urządzenia mają również być w stanie zidentyfikować typ pojazdu.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Matt Seymour/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy