ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Rząd Arabii Saudyjskiej kupuje 100 tysięcy samochodów elektrycznych od Lucid

Autor: Borys Francuz Kategoria: Motoryzacja

W Arabii Saudyjskiej do bardzo ciekawej transakcji, w której główną rolę odegrały samochody elektryczne. Już wkrótce do rąk rządu azjatyckiego państwa trafi sto tysięcy pojazdów marki Lucid Motors.

Ogromny zakup arabskiego rządu na ostatniej prostej — co sprzedaje Lucid?

Ogromny zakup arabskiego rządu na ostatniej prostej — co oferuje Lucid?

Założony w 2007 roku producent luksusowych samochodów — Lucid Motors zawarł umowę z rządem Arabii Saudyjskiej. Na mocy tego partnerstwa w ciągu najbliższych dziesięciu lat do azjatyckiego kraju trafi sto tysięcy pojazdów elektrycznych amerykańskiego producenta. Tamtejsze Ministerstwo Finansów transakcję podzieliło na dwie części. W pierwszej z nich do Arabii Saudyjskiej do końca 2032 roku trafi 50 tysięcy egzemplarzy modelu Air oraz przyszłych produktów kalifornijskiej firmy. Druga transza będzie mogła zostać aktywowana przez najbliższe dziesięć lat. Wówczas do azjatyckiego państwa Lucid prześle kolejne 50 tysięcy sztuk samochodów z napędem elektrycznym.

Taki ruch rządu Arabii Saudyjskiej nie wydaje się być niczym szokującym. W 2018 roku z państwowego fundusz majątkowego zainwestowano miliard dolarów w spółkę Lucid Motors. Aktualnie firma w 62% należy więc do azjatyckiego kraju. Wszystkie pojazdy, które w najbliższych latach trafią do użytku arabskiego rządu, będą wyprodukowane w istniejącej już fabryce w Arizonie oraz także planowanym zakładzie ulokowanym… w Arabii Saudyjskiej.

Zobacz też: Chciał piwo, a grożą mu 3 lata więzienia – pod 112 nie powinno się dzwonić z błahostkami

Model Air produkowany przez Lucid to luksusowy samochód elektryczny, który w swojej najwyższej wersji oferuje moc 1111 koni mechanicznych oraz zasięgu 720 kilometrów. Dla porównania podstawowa edycja wyposażone jest w „jedyne” 480 koni mechanicznych oraz zasięg pozwalający na pokonanie 653 kilometrów na jednym ładowaniu. Całą transakcję skomentował Peter Rawlinson, który sprawuje funkcję dyrektora generalnego Lucid.

Jesteśmy zachwyceni, że możemy wesprzeć Arabię Saudyjską w osiągnięciu celu, jakim jest uzyskanie neutralności węglowej w zgodzie z programami Saudi Vision 2030 oraz Saudi Green Initiative. Zrobimy to za pomocą dostarczenia do kraju naszych zaawansowanych technologicznie i luksusowych pojazdów elektrycznych.

Peter Rawlinson

Źródło: Engadget

    Sprawdź najnowsze wpisy