ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
jakość paliw

Inspekcja Handlowa kontroluje jakość paliw – wyniki sprawdzisz m.in. w Yanosiku

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Inspekcja handlowa regularnie prowadzi kontrole, które ujawniają, jaka jest jakość paliw na stacjach w Polsce. Jeszcze kilkanaście lat temu wyniki były bardzo niepokojące. Dziś nieprawidłowości są marginesem, ale wciąż warto sprawdzić, czy nie dotyczą stacji, na której często tankujemy.

Jakość paliw w Polsce – wyniki ostatnich kontroli

Pierwsze kontrole paliw ciekłych dostępnych na rynku Inspekcja Handlowa przeprowadzała w 2003 roku. Wtedy wymogów jakościowych nie spełniało aż 30% pobieranych próbek. Na szczęście z czasem przedsiębiorcy zaczęli podchodzić do kwestii jakości oferowanych paliw z większą dbałością. Przyczynić mogły się do tego również kary, które grożą za wprowadzanie do obrotu paliwa niezgodnego z prawem.

Od kilku lat nieprawidłowości, jakie wykrywamy, oscylują na poziomie poniżej 4 proc. Pomimo systematyczności działań kontrolnych, odsetek paliw niespełniających wymagań jakościowych corocznie kształtuje się na innych poziomach. Mają na to wpływ różne czynniki, np. liczba skontrolowanych przedsiębiorców oraz pobranych próbek, a także zmieniające się wymagania jakościowe – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dodaje, w ubiegłym roku tylko niecałe 2% próbek benzyny i oleju napędowego nie spełniało norm. Nieprawidłowości częściej dotyczyły oleju napędowego. Co z gazem LPG? Tu na 345 pobranych próbek zakwestionowano tylko jedną z nich (0,34%).

W ubiegłym roku inspektorzy pobrali do badań 1565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach. Poprawnie badań w laboratorium nie przeszło 27 próbek paliw ciekłych (22 próbki oleju napędowego, 5 próbek benzyny), czyli 1,72% zbadanych próbek. Co ciekawe, odsetek nieprawidłowości w różnych województwach był bardzo zróżnicowany. Jeśli chodzi o kontrole losowe, najgorzej wypadły stacje z województwa kujawsko-pomorskiego (3,17% próbek z nieprawidłowościami). W przypadku kontroli po otrzymaniu zgłoszeń np. od policji i kierowców najgorsze okazały się stacje działające w województwie śląskim (14,58%) i opolskim (14,29%).

Czytaj także: Czy silniki Diesla przetrwają modę na auta elektryczne?

Dobra informacja dla kierowców jest taka, że mogą oni sami na bieżąco sprawdzać wyniki kontroli jakości paliw na stronie UOKiK. Są one również dostępne w aplikacji nawigacyjnej Yanosik. UOKiK ma też radę dla osób, które podejrzewają, że liczniki w dystrybutorach na danej stacji pokazują nieprawidłowe informacje. Jeżeli podczas tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazał ilość paliwa o kilka litrów większą, niż mieści się w baku twojego pojazdu, zwróć się do Głównego, Urzędu Miar. Inspektorzy Urzędu Miar mogą skontrolować wskazaną stację i sprawdzić, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa – radzi UOKiK.

źródło: UOKiK, IH

Sprawdź najnowsze wpisy