ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zakaz auto spaliny 2035

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku – Polska podpisała deklarację

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Motoryzacja

Polska, razem z innymi państwami oraz regionami, podpisała deklarację o zakazie sprzedaży aut spalinowych. To miałoby wejść w życie po 2035 roku, czyli za niecałe piętnaście lat. I choć może wydawać się to dość odległym terminem, to jednak do wprowadzenia takiego zakazu zostało bardzo mało czasu. Co to może oznaczać?

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku – Polska przyłącza się do projektu

zakaz auto spaliny 2035

O tym, że UE planuje wprowadzić zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi, pisaliśmy już dla Was kilka miesięcy temu. Teraz podczas szczytu klimatycznego COP26 temat oczywiście powrócił. Taki zakaz miałby wpłynąć na redukcję CO2 oraz oczywiście przyczynić się do polepszenia stanu środowiska. Wiele państw postanowiło podpisać taką deklarację, że nie zgodzi się na sprzedaż i rejestrację aut z silnikami spalinowymi po 2035 roku. Wśród nich także Polska, ale popierających jest więcej, bo znajdziemy tam i Islandię, Holandię czy Szwecję. Co ciekawe, takiego zakazu nie wspiera na ten moment USA, Francja czy Niemcy. To jednak może się niedługo zmienić.

Deklarację o zakazie sprzedaży aut spalinowych popierają także sami producenci samochodów. Mowa tutaj o General Motors, Ford, Mercedes Benz, Jaguar Land Rover, Volvo oraz BYD Auto. Toyota oraz Volkswagen na ten moment nie składają żadnych deklaracji z tym związanych. Widać więc, że świat motoryzacji jest jeszcze podzielony. Od jakiegoś już czas pojawiają się doniesienia o tym, że producenci zamierzają przejść na silniki elektryczne. Zeroemisyjność staje się dla wielu z nich misją, którą zamierzają zrealizować jeszcze przed 2035 rokiem.

Zobacz też: Netflix zasypie nas nowościami w grudniu!

2035 rok ma być tym, gdzie „wiodące rynki” wprowadzą taki zakaz, a na innych miałby zacząć obowiązywać w 2040. Czy Polska do takiego rynku się zalicza? Raczej nie, ale tutaj nie wiemy, co stoi za tym hasłem. Czy taka eko-rewolucja sprawdzi się w praktyce? Zbyt wcześnie by o tym mówić. Tak samo nie można jeszcze powiedzieć, jak będzie wyglądał sam proces kupna samochodu z silnikiem spalinowym z drugiej ręki i jego późniejsza rejestracja.

Źródło: AutoKult

Sprawdź najnowsze wpisy