ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zakup pojazdu inwestycją

Samochody drożeją — czy zakup pojazdu może być świetną inwestycją?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Pandemia zupełnie zmieniła sytuację na rynku motoryzacyjnym. Zakup pojazdu może być bardzo dobrą inwestycją i to nie tylko w przypadku modeli kolekcjonerskich. Pokazują to analizy ekspertów OtoMoto.

Zakup pojazdu świetną inwestycją?

źródło: OtoMoto

Zakup pojazdu to czysty wydatek, samochody stale tracą na wartości, bo się starzeją, a pomysłem na sensowną inwestycję może być jedynie kolekcjonerskie auto w świetnym stanie, które schowamy w garażu. To wszystko byłaby prawda, gdyby nie pandemia. Nie dość, że nowe pojazdy podrożały, to zwyczajnie brakuje ich w salonach i trzeba na nie czekać nawet przez rok. Zwiększyło to zainteresowanie autami używanymi, co nie pozostaje bez znaczenia dla cen takich pojazdów. Analitycy OtoMoto sprawdzili, jak od września zmieniła się wartość aut osobowych zakupionych tuż po pierwszym lockdownie.

źródło: OtoMoto

W większości przypadków wciąż musimy liczyć się z tym, że samochód traci na wartości. Proces ten jest jednak znacznie wolniejszy, niż w przeszłości. Porównaliśmy ceny z lipca 2020 roku z tymi z czerwca 2021 roku. Najmniej stracili właściciele segmentu B (małe samochody miejskie np. Toyota Yaris). Ceny tych pojazdów w wieku do 3 lat spadły o zaledwie 3%. W pozostałych segmentach utrata wartości wynosi od 4 do 7%, ale są wyjątki. Jeżeli ktoś zdecydował się w przeszłości na zakup samochodu luksusowego, albo sportowego z segmentu F (na przykład BMW 7 albo Audi A8), to jego auto przez rok podrożało, już na rynku wtórnym, o 2,8% – mówi Agnieszka Czajka, general manager OTOMOTO.

Czytaj także: Sejmomierz — dzięki tej aplikacji sprawdzisz, jak pracuje twój poseł

Porównując dane rok do roku, zobaczymy, że samochody używane szybko drożeją. Hitem są pickup’y. Auta tego typu w wieku 4-6 lat podrożały aż o 36%. Nieco starsze pojazdy podrożały o 9%, a 10-letnie egzemplarze o 18%.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy