ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Polska najstarsze samochody

Po polskich drogach jeżdżą najstarsze samochody w całej Unii Europejskiej

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Polska znalazła się na czele rankingu Eurostatu pokazującego, gdzie jeżdżą najstarsze samochody. Zaprezentowane dane nie pozostawiają wątpliwości. Po polskich drogach jeździ więcej starych aut, niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej.

Najstarsze samochody — Polska liderem rankingu

Europejski urząd statystyczny Eurostat opublikował raport dotyczący samochodów osobowych w krajach Unii Europejskiej. Wynika z niego, że to właśnie po polskich drogach jeżdżą najstarsze samochody. 37,9% aut posiadanych przez Polaków ma ponad 20 lat. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Estonia (31,5%), a trzecie Finlandia (26,9%). Tuż za podium znalazła się Litwa z wynikiem 22,6%. Zupełnie odwrotna sytuacja panuje w Irlandii. Tam aż 28,8% jeżdżących po drogach samochodów ma poniżej dwóch lat. Podobnie jest w Luksemburgu (23,7%), w Belgii (22,9%) oraz w Danii (22,6%).

Z raportu Eurostatu wynika również, że Luksemburg jest najbardziej zmotoryzowanym krajem UE. Na 1000 mieszkańców przypada 681 samochodów osobowych. Kolejne miejsca zajmują Cypr (645), a także Finlandia oraz Polska (po 642). Najmniej zarejestrowanych samochodów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest w Rumunii (357), na Łotwie (381) oraz na Węgrzech (390).

Czytaj także: Samsung może odpowiadać za przyszłość autonomicznej jazdy

Pomijając liczbę mieszkańców w poszczególnych krajach, najwięcej aut osobowych jeździ w Niemczech (prawie 48 milionów), we Włoszech (40 milionów) oraz we Francji (32 miliony). Bułgaria jest natomiast jedynym krajem UE, w którym między 2015 a 2019 rokiem liczba jeżdżących aut uległa zmniejszeniu (konkretnie o 11%).

źródło: EuroPAP News

Sprawdź najnowsze wpisy