ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
dotacje na budowę ładowarek aut

800 mln zł dotacji dla firm, które zainwestują w budowę ładowarek aut elektrycznych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada dotacje na budowę ładowarek aut elektrycznych. Przedsiębiorcy, którzy zainwestują właśnie w powstanie tego typu infrastruktury, mogą liczyć na wsparcie z nowego programu, którego łączny budżet to 800 mln zł. Co ważne, preferowane będą stacje szybkiego ładowania poza zurbanizowanymi terenami i dużymi miastami.

Dotacje na budowę ładowarek aut elektrycznych już za kilka tygodni

Jedną z barier utrudniających rozwój elektromobilności w Polsce stanowią problemy z dostępnością stacji ładowania samochodów elektrycznych. O ile w dużych miastach moda na stawianie ładowarek zaczyna być zauważalna, to w wielu małych miejscowościach trudno znaleźć jakikolwiek punkt, w którym można by uzupełnić energię w swoim pojeździe.

Artur Lorkowski, zastępca prezesa NFOŚiGW zapowiada dotacje dla firm, które będą inwestować w budowę ładowarek aut elektrycznych, szczególnie poza dużymi miastami. Program wsparcia dla budowy ładowarek chcemy uruchomić w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską co do warunków udzielania pomocy publicznej. Do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w budowę stacji ładowania, trafi 800 mln zł. Jest to program priorytetowy, ponieważ sieć szybkich stacji ładowania to punkt wyjścia do upowszechniania elektromobilności w Polsce, szczególnie poza terenami zurbanizowanymi i wielkomiejskimi – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes.

Pod koniec sierpnia w Polsce działały 1253 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (dane z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM oraz PSPA). 33% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), natomiast 67% to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy 22 kW lub mniejszej.

Czytaj także: Samodezynfekujące się krzesło — imponujący wynalazek polskiej studentki

Poza firmami na dotacje mogą liczyć inwestorzy indywidualni, którzy zamontują we własnym domu stację ładowania połączoną z panelami fotowoltaicznymi. Jak mówi Artur Lorkowski z NFOŚiGW, dotacje będą możliwe do uzyskania w ramach rozszerzonego programu Mój prąd.

źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy