ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Europejskie Centrum Elektromobilności

Europejskie Centrum Elektromobilności powstanie w Zielonej Górze

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Motoryzacja

W Zielonej Górze powstanie Europejskie Centrum Elektromobilności. Projekt zapoczątkowało podpisanie listu intencyjnego, które stało się okazją do przeprowadzenia cyklu debat. Paneliści byli zgodni, że na drodze do powszechnego stosowania samochodów elektrycznych jest jeszcze kilka wyzwań.

Europejskie Centrum Elektromobilności – szczegóły

fot. Polska Izba Rozowju Elektromobilności

Pomysłodawcą Europejskiego Centrum Elektromobilności jest Bartosz Kubik, założyciel i członek rady nadzorczej Ekoenergetyka – Polska S.A. Jak sam mówi, koncepcja centrum jest oparta o trzy filary:

  • Kompleksowy system wsparcia innowacji
  • Zasoby ludzkie
  • Edukacja

W ramach centrum ma działać preinkubator, inkubator oraz akcelerator – będą się one składały na zorganizowany system wspomagania działalności podmiotów na różnym etapie działalności. Zdaniem Bartosza Kubika w ciągu dekady centrum może wygenerować nawet 10 tysięcy miejsc pracy. Wsparcie dla ECE deklaruje Uniwersytet Zielonogórski, a projekt popiera również Polski Fundusz Rozwoju. Jego wiceprezes widzi zasadność inicjatywy w tym, że centrum ma zapewnić środowisko do budowania firm i technologii na miejscu, w kraju, zamiast ściągania zagranicznych inwestycji.

Czytaj także: Już wiemy, ile jest warty Internet – kod źródłowy WWW sprzedany za okrągłą sumę

Podczas debaty towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego prezes zarządu BOŚ Bank Wojciech Hann przekonywał, że wychodzeniu z pandemii będą towarzyszyły mocne wątki dotyczące ekologii oraz cyfryzacji. Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych zwrócił z kolei uwagę na to, że w 2030 roku już nawet 70-80% nowych rejestracji samochodów mają stanowić auta elektryczne. Za czynnik warunkujący rozwój elektromobilności w Polsce podał konieczność rozbudowy infrastruktury.

źródło: PAP MediaRoom

Sprawdź najnowsze wpisy