Game Boy i Game Boy Color to najbardziej kultowe konsole przenośne lat 90. Mimo licznych świetnych gier należy pamiętać, że grafika, zwłaszcza na tym pierwszym, była szczątkowa już w tamtym okresie. Mowa tu bowiem o rozdzielczości 160 × 144 pikseli i odcieniach szarości. Rzecz jasna samo urządzenie było niezwykle wręcz słabe, więc nijak nie przypominało to Horizon Zero Dawn odpalonego w 144p. Było znacznie gorzej. Dlatego też szaleństwem byłoby uruchamianie ich na współczesnych, dużych telewizorach 4K, prawda? No cóż, według RetroN w tym szaleństwie jest metoda.

RetroN Sq – stacjonarny Game Boy

RetroN Sq - stacjonarny Game Boy

Firma RetroN jest znana z produkowania konsol obsługujących gry retro. Produkty firmy korzystają zwykle z emulatora, który jednak pobiera ROM gry z oryginalnego nośnika, a nie z sieci. W ten sposób pozwala na legalną rozgrywkę w posiadane gry retro, dzięki czemu nie musimy próbować podłączyć na przykład Pegasusa do telewizora 4K. A z powodu rozdzielczości tego pierwszego szanse na to, że w ogóle się uda są niewielkie. I owszem, konsole RetroN-a już oferowały wsparcie dla GB/GBC/GBA. Jednak to odbywało się niejako przy okazji, a nie w formie głównej funkcji konsoli.

Zobacz też: Naukowcy odkryli złożone życie tam, gdzie się go nie spodziewali

Zamiast jednak rozwodzić się nad sensownością, spójrzmy na możliwości tego sprzętu. Oczywiście szansa, że nowoczesny telewizor obsłuży szczątkową rozdzielczość gier z Game Boya są niemal zerowe. Jednak to żaden problem, ponieważ RetroN Sq podbija ją do 720p, które ładnie się skaluje także do wyższych. Sama konsola oferuje cyfrowe wyjście HDMI, więc to również eliminuje dużą część problemów. Gracze natomiast będą mogli się przełączać pomiędzy proporcjami 16:9 a 4:3 zależnie od tego, czy wolą bardziej oryginalny wygląd gier, czy też nie chcą czarnych pasów na ekranie. Konsola obsługuje gry z GB i GBC, jednak twórcy pracują nad dodaniem także GBA. I trzeba przyznać, że w przypadku tej ostatniej będzie to miało już nieco więcej sensu. RetroN Sq jest dostępny w przedsprzedaży w cenie 74,99 dolarów. Jego premiera będzie miała miejsce 25 marca. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.