polskie gry przygodowe

Najlepsze polskie gry przygodowe w historii

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Gry

Pisaliśmy już o wyróżniających się, rodzimych produkcjach z gatunków akcji oraz RPG. Dzisiaj na warsztat trafiają polskie gry przygodowe. Podobnie jak w pozostałych wpisach z serii, przypomnę kilka udanych tytułów, kierując się głównie recenzjami i opiniami graczy, ale też własnym zdaniem.

Udane polskie gry przygodowe ma na swoim koncie studio Bloober Team

polskie gry przygodowe - observer

Bloober Team to niezależne studio deweloperskie z Krakowa, założone w 2008 roku. Pierwszą produkcją Polaków, o której warto wspomnieć w tym artykule, jest Observer. Akcja gry toczy się w Krakowie, w 2084 roku. Jako gracze wcielamy się w Daniela Lazarskiego, detektywa, który potrafi włamywać się do umysłów podejrzanych osób. Nasz bohater pracuje dla elitarnej jednostki policji, a w pewnym momencie otrzymuje list od zaginionego syna. Observer to gra przygodowa z elementami horroru, a szczególnie ciekawe są w niej momenty, kiedy włamujemy się do umysłów innych osób.

polskie gry przygodowe - blair witch

30 sierpnia tego roku ukazała się inna produkcja twórców z Bloober Team. W grze Blair Witch wcielamy się w byłego policjanta, który poszukuje zaginionego chłopca. Zniknął on w pewnym lesie, który według legend jest nawiedzany przez wiedźmę. Jak się okazuje, w zaciszu drzew czeka na nas sporo niespodzianek. Przechodząc grę po raz kolejny, prawdopodobnie doświadczymy innych zjawisk, niż za pierwszym razem, co jest niewątpliwie ciekawym elementem. Bloober Team ma na swoim koncie jeszcze kilka innych wysoko ocenianych gier przygodowych – o tym może jednak kiedy indziej, bo jeśli chodzi o rodzime produkcje z tego gatunku, zdecydowanie nie powinniśmy faworyzować jednej ekipy twórców. Konkurencja także ma sporo do zaprezentowania.

Wanderlust Travel Stories – interaktywny dziennik podróży

polskie gry przygodowe - wanderlust

Wanderlust Travel Stories to nowa gra na rynku, ukazała się półtora miesiąca temu. Dotychczas zbiera świetne oceny graczy. Na warstwę fabularną gry składa się kilka historii, w każdej z nich gracz jest podróżnikiem. Gra jest niejako tekstową opowieścią, a my podejmujemy w określonych momentach decyzje, które wpływają na dalsze losy poszczególnych postaci. Co ciekawe, linia dialogowa gry składa się z aż 300 000 słów.

Mroczna produkcja z 2014 roku – Zaginięcie Ethana Cartera

polskie gry przygodowe zaginięcie ethana cartera

W tej ciekawej grze przygodowej wcielamy się w detektywa, który posiada zdolności paranormalne. Potrafi on, chociażby komunikować się ze zmarłymi czy mieć wizje z alternatywnymi wersjami rzeczywistości. Naszemu bohaterowi udaje się wpaść na trop Ethana Cartera. To zaginiony chłopiec, którego prawdopodobnie porwano. Detektyw Paul Prospero trafia do górskiej doliny na zachodzie USA, gdzie znajduje zmasakrowane zwłoki porywaczy Ethana. Jako gracze, musimy rozwikłać zagadkę ich śmierci oraz dowiedzieć się, gdzie znajduje się chłopiec. W grze czeka na nas otwarty, rozległy świat, który możemy przemierzać na różne sposoby. Mroczna atmosfera i nieliniowość produkcji zachęcają do wczucia się w klimat gry.

Walka o przetrwanie, czyli Don’t Escape: 4 Days to Survive

polskie gry przygodowe - dont escape

W tej survivalowej grze przygodowej naszą postacią jest David. To jedna z niewielu osób, które zdołały przetrwać kataklizm, w wyniku którego pękł księżyc, a Ziemia przestała nadawać się do życia. Naszego bohatera nawiedzają koszmary i mroczne wizje. Musi przeżyć on 4 dni w fatalnych warunkach, podczas których być może dowie się, czy jest jakaś nadzieja dla ocalałych ludzi. Przemierzając pustkowia, możemy natknąć się na przydatne elementy ekwipunku. Trzeba jednak pamiętać, że przed nadejściem nocy musimy znaleźć i stosownie zabezpieczyć miejsce, w którym będziemy przebywać aż do świtu. W ciemnościach może czyhać na nas wiele niebezpieczeństw, które trzeba zawczasu przewidzieć.

Czytaj także: Najlepsze polskie gry RPG w historii

To nie wszystkie polskie gry przygodowe warte uwagi

Polacy mają całkiem sporo dokonań, jeśli chodzi o polskie gry przygodowe. W dzisiejszym zestawieniu nie brakowało nowości, wkrótce natomiast pojawi się druga część listy najlepszych polskich przygodówek. Tym razem skupimy się w większym stopniu na produkcjach, które są już na rynku od kilku dobrych lat.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy