EQQO to gra nie byle jaka! To nie jest kolejna pozycja do zdobycia za darmo, której normalnie byśmy nie pobrali, nawet gdyby od zawsze była dostępna w trybie free-to-play. W tym przypadku mamy do czynienia z pozycją, która standardowo kosztuje 20,99 zł — i oferuje niesamowitą, ciekawą przygodę, za którą warto zapłacić! A jeżeli można ją zdobyć za darmo… to po co zwlekać?

EQQO — gra przygodowa z elementami łamigłówki

EQQO łamigłówki

Od początku widać, że producent postawił na oprawę dźwiękową o wiele bardziej, niż na oprawę graficzną. EQQO jest lekko koślawa, niezbyt szczegółowa i stawiająca na prostotę. To, co ją wyróżnia, to na pewno muzyka i kobiecy lektor, który opowiada nam całą historię.

Od samego początku zostajemy zanurzeni w pewnym mitycznym świecie (Etiopii?), którego tak do końca nie rozumiemy. Kobieta opowiadająca nam o historii chłopca (o imieniu Eqqo), z pewnością dobrze go zna. Może też wpływać na otaczający nas świat (i tu pojawia się nasza rola), by pomóc chłopcu w przemieszczeniu się do odpowiedniego celu. Dlatego też, grając w EQQO, będziemy mieli dostęp do mocy nadprzyrodzonych, za pomocą których, w delikatny sposób, potrafimy manipulować fizyką. Od bujania obiektami, aż po ich przewracanie.

Zobacz też: Gry mobilne Android, w których walutą jest… czas

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że sama rozgrywka w tej grze oraz nasze posunięcia to jedynie tło dla całej historii. Nie należy się nastawiać na grę akcji, w której od naszej zręczności będzie zależeć los chłopca. Cała mechanika jest jedynie potrzebna po to, by lektorka mogła nam w spokoju opowiedzieć całą historię… trochę przerażającą, niezrozumiałą i pełną tajemnic.

EQQO — mechanika rozgrywki

Eqqo mechanika

Jako że gra oferuje nam jedynie rzut izometryczny, trudno powiedzieć, że wcielamy się w tej grze w Eqqo. Możemy oczywiście wskazywać mu miejsce, do którego ma się udać. Wydaje się jednak, że reprezentujemy raczej jakąś nadprzyrodzoną siłę, w postaci kobiecego głosu. Chłopiec jest ślepy — a przynajmniej to sugeruje opaska na jego oczach oraz nieporadny ruch z rękami wystawionymi przed siebie. Dlatego też nasza rola ogranicza się do tego, aby wskazywać Eqqo drogę, korzystając z jego innych zmysłów. Chłopiec na pewno słyszy i czuje. A oprócz tego wydaje się mieć silny związek emocjonalny z matką (którą prawdopodobnie jest kobiecy lektor całej opowieści).

W grze mamy dostęp do kilku perspektyw (rzutów kamery), na każdym poziomie rozgrywki. Oprócz tego lektor sugeruje nam kolejne kroki, które chłopiec musi wykonać, aby dość do celu. Nie wiemy jednak, czym jest ten cel — ani nawet czy cała historia odbywa się naprawdę.

Za pomocą dotyku możemy przesuwać kamerę, przybliżać ją i oddalać — a także poruszać smartfonem, wykorzystując żyroskop. Wszelkie przedmioty zebrane podczas gry wykorzystujemy od razu, przy pomocy zwykłych dotknięć na ekranie. Można więc powiedzieć, że prostszej mechaniki wymyślić się nie dało — wszystko odbywa się za pomocą prostych gestów. Oprócz tego (na etapie do którego dotarłem), parokrotnie trzeba było czymś poruszyć, coś popchnąć, czymś zakręcić. To jednak dalej nie były wyzwania, które komukolwiek mogłyby sprawić trudności. Tak jak zresztą wspominałem, nie o to w tej grze chodzi.

EQQO — dla kogo przeznaczona jest ta pozycja?

Eqqo gra na Android i iOS

Na pewno pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, sugeruje, że to gra idealna dla dzieci. Pomimo że jestem przeciwnikiem wręczania smartfonów swoim pociechom tylko po to „żeby je czymś zająć”, prawdą jest, że gry na ekranie dotykowym rozwijają wyobraźnię i motorykę. Nie będzie niczym szkodliwym dać na chwilę dziecku EQQO i zobaczyć jak sobie radzi z prowadzeniem chłopca przez kolejne opowieści.

Oczywiście u nas w Polsce będzie to trudne — dlatego, że gra na razie nie oferuje wsparcia dla języka polskiego (dla napisów i dla dialogów). Z tego też powodu może to być pewna bariera, trudna do przeskoczenia dla małych dzieci. Język jest jednak na tyle intuicyjny i prosty, że ze zrozumieniem treści powinny sobie poradzić już osoby nieco starsze. To jednak wcale nie oznacza, że jest to gra, przy której będą się nudzić dorośli.

Powiem więcej — boję się, że po przejściu całej gry zmienię zdanie na temat tego, by dawać ją dzieciom. Przez całą rozgrywkę panuje we mnie niebezpieczne przekonanie, że to nie będzie radosna historia z happy-endem. Grając w EQQO możecie być pewni, że poczucie lęku i niepewności będzie wam stale towarzyszyć. I to pomimo sielankowej muzyki i prostej, idyllicznej grafiki. Może to tylko błędne przekonanie, ale jakoś… przez cały czas lektorka upewnia mnie w przekonaniu, że coś tam jest nie tak. Gra porusza tematy trudne: śmierci, utraty bliskich, przemocy i zatraconej niewinności. Dlatego sugeruję, aby podejść do niej na poważnie — a nie jak do gierki do przejścia w wolnej chwili.

EQQO do pobrania za darmo na Androida

Eqqo kobiecy lektor

Grę można pobrać za pośrednictwem Sklepu Play (dostępna jest także wersja VR). Gra będzie dostępna za darmo prawdopodobnie do końca października.

Zobacz też: Jak oglądać mecze w telefonie live — za darmo

Dajcie znać, co sądzicie o tej produkcji i proszę was o niespoilerowanie innym użytkownikom, jaki jest finał tej opowieści. Sam jestem ciekawy!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jędrzej Markiewicz

Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.